Terör Bitti Kanıt Ortaya Çıktı

Terör Bitti Kanıt Ortaya Çıktı

7 722

Denizli Doğa Sevenler Derneği Başkanı Ümit Şıracı, Hakkari’de terör yüzünden 30 yıldır sivillerin gidemediği Reşko Dağı’na 26 Ağustos’ta Türkiye’nin değişik illerinden 35 kişilik ekiple yaptığı tırmanışta 3 bin 400 metre rakımdaki Oramar Bölgesi’nde kaya resimleri buldu. Denizli’de de tamgalar ve Türk kaya resimlerini araştıran Şıracı, ilk kez görüntülediği 10 bin yıllık kaya resimlerinin Türk kaya resimlerinin birebir örneği olduğunu, bunun Türklerin 1071’den önce Anadolu’da yaşadığının kanıtı olduğunu savundu.

Hakkari Dağcılık Doğa Sporları Derneği’nin düzenlediği üç günlük Reşko Dağı tırmanışına Denizli Doğa Sevenler Derneği (DOSEV) de altı dağcıyla katıldı. Türkiye’nin değişik illerinden 35 dağcının katıldığı tırmanışta terör yüzünden 30 yıldır gidilemeyen bölgede dağcılar, doğal güzellikleri görüntülerken, altı kişilik ekip 4 bin 168 rakımlı Reşko Dağı’na zirve yaptı, Cilo buzullarını inceledi. Hakkari Dağcılık İl Temsilcisi Naci Ertunç’un, 1963 yılında bırakılan zirve defterini bulduğu tırmanışa katılan altı kişiden biri olan Denizlili dağcı Ümit Şıracı ise kaya resimlerinin izlerini sürdü.

TÜRK İZLERİNE ULAŞTI

Bölgedeki iki rehberle Reşko Dağı’nın eteklerinde büyük buzulun altında 3 bin 400 metre rakımdaki Oramar Bölgesi’nde dere kenarında doğuya bakan kayalık bölgede, kayaların üzerine kazınan kaya resimlerinin izlerine ulaşan Ümit Şıracı, kayalara kazınan motiflerin Türk kaya resimlerinin birebir örneği olduğunu belirtip, tek tek görüntüledi. Bölgede daha önce Sat Dağları, Tirşin Yaylası ve Gavuruk bölgesinde kaya resimlerine rastlandığını, ancak Oramar Bölgesi’ndeki Türk kaya motiflerine ilk kez ulaşıldığını dile getiren Şıracı, kaya resimlerinin Türklerin 1071’den önce de Anadolu’da yaşadığının kanıtı olduğunu belirtti.

DAHA ÖNCE GİDİLMESİ YASAKTI

Hakkari’de terör yüzünden 30 yıldır gidilmesi yasak olan bölgeye kimsenin giremediği için kaya resimlerinin bilmediğini, kendisine bölgede yaşayan 60 yaşındaki iki kişinin yardımcı olduğunu anlatan Şıracı, “Dört gün süren Reşko Dağı, Cilo Dağı tırmanışına DOSEV olarak altı kişilik ekiple katıldık. Reşko Dağı zirve tırmanışına katılan altı dağcıdan biri de bendim. Türk kaya resimleri araştırmalarımı burada da sürdürdüm. Reşko zirvesinin altındaki büyük buzulun 3 bin 400 metre yüksekliğindeki eteklerinde Oramar bölgesinde dere kenarında Türk kaya motiflerine ulaştım. Dağ keçisi, geyik ile şaman motifleri ve yüzlerce Türk Tamgası’nın kayaların üzerine kazındığını gördüm ve belgeledim” dedi.

ORTA ASYA’DAKİ MOTİFLERLE AYNI

Sat Dağları, Tirşin Yaylası ve Gavuruk bölgesinde de Türk kaya resimlerine rastlandığını, ancak Oramar Bölgesi’ndeki motiflerin ilk kez gün yüzüne çıkarıldığını bildiren Şıracı, “Bu bölgedeki kaya resimleri o bölgede daha önceden keşfedilen kaya resimlerinden daha farklı. Kaya motifleri daha yoğun, sanki bir merkez görünümü var. Bir şaman tanrıya ulaşma yeri gibi. Diğerlerinden daha yüksekte. Etrafından taş yığınlarından oluşan Orta Asya’dakilere benzer kurganlar (mezar) var. Araştırmalar bu bölgede daha önce rastlanan motiflerin en az 10 bin yıllık olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

ANADOLU’YA DAHA ÖNCE GELİNDİĞİNİN KANITI

Türk kaya motiflerinin Anadolu’ya Türklerin 1071’den çok daha önce geldiğinin kanıtı olduğunu kaydeden Şıracı, “Terör bitince bölgenin çok farklı özellikleri ortaya çıkmaya başladı. 30 yaşındaki köylüler yaylaya çıkmamış terör yüzünden. Terör bitti, Türk kaya resimleri ortaya çıktı. Yetkililerin belgelediğim kaya resimlerini inceleme altına alıp, bu konuda çalışma yapmaları gerekiyor. Belgelediğim motifleri konuyla ilgilenen Türk Tarihi uzmanlarına da gönderdim” dedi. Türk tarihi araştırmacılarından Nuray Bilgili Yakaryılmaz, kaya motiflerinin Çin Yinshan Dağı petrogliflerine çok benzediğini aynı çağda yapılmış ya da göçler yoluyla taşınmış olabileceğini belirtti. Araştırmacı Kürşat Baytok ise Türk kaya motiflerinin bölgedeki diğer kaya Bedizleri ve tamgaları ile uyumlu olduğunu, bölgede bulunanların bile ötesinde olduğunu söyledi.

02.09.2013 Milliyet

7 COMMENTS

 1. bir resme bakarak Türkler’in Anadolu’da olduğunu anlayan kişilerin Nobel ödülü almaya hakkı vardır.

 2. Aynı kaya resimleri bire bir aynısı Orta asyada mevcut geyik ve dağ keçisi Türklerde kutsal hayvanlar ve Orhun anıtlarının en üstünde Dağ keçisi kazımasını herkes gorebılır yanılmıyorsa o alanda bırde balbal kazıması bulundu

 3. türkler andoluya selcuklular dönemine kadar(yerlesik yasam öncesi),defalarca, ileri istihbarat bölükleriyle seferler yapmistir,

  günümüzden 10000 yil öncelerine dayanan kaya resimleri ile benzerlik gösteren,yukardaki örnek(ayrica ege bölgesinde kisa süre önce bulunan bes parmak daglarinda oldugu gibi)

  muhtemelen 10000´lerce yil önce buraya sefer yapan türk bölüklerden,sanattan anlayan akinci bir takim askerler tarafindan yapilmis olabilir!!

  ispanya ve güney fransa kirsal alanlarinda da yogun bir sekilde görulen, kendi iclerinde farkli guruplara ayrilan kaya resimlerine baktigimizda da,

  türklerin o dönemde buralara kadar gelmemis olabilecegini kim söyleyebilir ki!!!…

 4. ya iki tane resme bakarak, ben size son 20 bin yıldır aslında dünyada yaşayan herkesin türk olduğunu kanıtlarım… :-) bu arkeoloji değil safsata olur ama, olsun sanırım herkesin buna ihtiyacı var.

 5. Yukaridaki bir haber yazisi. Detayli, bilimsel bir calismanin sonuclarini vermiyor. Eger yukaridaki yazidan, sosyolojik deliler cikarmaya calisiyorsaniz yaniliyorsunuz. Anadolu’ya tabiki Malazgirt’ten yuzlerce yil evvelsinde Turk kulturu olacaktir. Sanki malazgirtte metro kapisimi vardi da bir anda acilinca, Turk’ler iceriye yigilmaya basladi. Savaslar, ozellikle o yillarda zaman isteyen olaylar.

 6. Bir kac ay önce yazmis oldugum yazima, bir aciklik getirmenin zamanidir artik,

  ispanya ve güney fransa kirsal alanlarinda da yogun bir sekilde görulen, kendi iclerinde farkli guruplara ayrilan kaya resimlerine baktigimizda da,

  türklerin o dönemde buralara kadar gelmemis olabilecegini kim söyleyebilir ki!!!…

  Asil soru:kim söyleyemez ki?!!

  neyazik ki cok az kisi..Bu islerin bilimini yapan insanlar.Mesela,

  bize yillarca Kizilderililerin; Bering Bogazini gecen türkler oldugu hikayesi anltildi.Veya

  Kürt kelimesinin;karda yürüyen adamin ayaklarindan cikan sesten geldigi sacmaligi,hatta bu cümle üniversitelerde referans alindi..

  Tarafsiz Bilimin(ki Bilim tarafsiz olmalidir)cok uzun zamandir kanintladigi kürtlerin bölgenin yerel toplulugu oldugunun kanitlari Sümer,Akad,Babil,Asur dönemlerine kadar gittigi sabittir.Dolaysiyla eger bir sanat eseri olacaksa bunun kime ait olabilecegini tartismak burada gereksizdir.

  Üstelik Türk kavimlerin yerlesik hayata gectigi dönem ve Orhun Abidelerinin Tarihlemesi yapildigina göre…

  Bunlar temennilerimize ters düsebilir veya bizi hayalkirikligina ugratabilir..Ama bilim bize simdiye kadar bunun hep böyle oldugunu gösteriyor..

  Bilgilerinize arz olunur.

Leave a Reply