Tlos, Görkemine Yeniden Kavuşacak

977

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bulunan ve her yıl 100 bin kişinin ziyaret ettiği Tlos Antik Kenti, eski görkemli günlerine yeniden kavuşturulacak. Geçen yıl Roma imparatorlarına ait heykellerin bulunmasıyla bölgedeki önemi iyice artan Tlos’ta kazılar aralıksız olarak devam ediyor. Ekipler Tlos Tiyatrosu’nu 3 boyutlu çizimlerle yeniden ayağa kaldırmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nın (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan, Tlos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları Prof. Dr. Taner Korkut başkanlığında sürüyor. Kazı ekipleri tarafından aralıksız olarak devam eden çalışmalarda önemli kalıntılara ulaşıldı. İçerisinde tanrıça heykelinin de bulunduğu Roma imparatorlarına ait heykellerin bulunması bölgeye olan ilgiyi daha da artırdı. Devam eden çalışmalarda, Likya dönemine ait antik tiyatroda restorasyona yönelik kazı çalışmaları devam ediyor.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl ki Tlos kazı çalışmalarından birisinin de Tlos Tiyatrosu olduğunu söyledi. Antik tiyatroda restorasyona yönelik kazı çalışması yürüttüklerini belirten Korkut, çalışmalarda bulunan tüm buluntuların bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak çizilerek muhafaza edildiğini açıkladı.

Korkut, yılda 100 bin kişi tarafından ziyaret edilen Tlos Antik Kenti’nde; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden 40 kişilik Türk ve yabancı bilim adamları ve 40 işçiyle kazı çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti.

Bölgede 2005’ten bu yana 4 büyük alanda çalışma yaptıklarını belirten Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Korkut, şöyle konuştu: “Şu anda akropol kaya mezarları, stadyum, büyük hamam ve tiyatrodaki çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle antik tiyatroda yoğunlaşan kazılarda, yüzlerce mimari blok kaldırıldı ve taş tarlasına taşındı. Burada çok sayıda tiyatro var. Ancak Tlos tiyatrosunun kendine has bir yapısı var. Hem gösterişli sahne binası hemde oturma sırası düzenlemesiyle çok özel bir mimari yapısı var. Amacımız bu tiyatroyu eski görkemli günlerindeki haline geri getirebilmek.” dedi.

Tlos Antik Kenti’ndeki çalışmaların daha çok anıtsal restorasyona yönelik devam ettiğini aktaran Taner Korkut, bakanlık tarafından bölgede başlatılan pilot uygulamanın da hızla devam ettiğini aktardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın antik kent için ‘alan yönetimi planı’ hazırlandığını ifade eden Korkut, “Ön çalışmaları tamamlanan proje pilot olarak Tlos’ta uygulanacak. Hazırlanan plan çerçevesinde antik kentte yürüyüş yolları ve levhalandırmalar oluşturulacak. Karşılama merkezine gelen ziyaretçilerin daha güzel ortamlarda kenti gezmesi için düzenlemeler yapılacak.” dedi.

03.09.2013 Sabah