Toprağın Altından 5 Bin Yılık Geçmiş Çıkıyor

1017

Beraberindeki Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkilileriyle Hacılar’da devam eden kazıları yerinde inceleyen Vali Nurettin Yılmaz, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini ve uzun yıllar sürebileceğini açıkladı.

M.Ö. 3000’li yıllara dayanan ilk Tunç Çağı’na ait bir şehir olan ve konutlarla kale surlarının ortak yapıldığı bir mimariye sahip olan Hacılar Büyük Höyük kazı çalışmaları yerinde inceleyen Vali Yılmaz, kazı başkanlığını yapan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Gülsüm Umurtak’tan kazılar hakkında bilgi alıp, ortaya çıkan eserler ve somut deliller hakkında bilgi aldı.

Burdur’u anlatırken sürekli binlerce yıllık bir tarihi mirasa sahip olduğunun vurgulandığını, ve o binlerce yıllık tarihin 5 in yıl öncesine dayandığını ve şimdilerde ortaya çıkarıldığını dile getiren Vali Nurettin Yılmaz, “Baktığımız zaman o dönemin tarihini burada görebiliyoruz. Bir zenginlik, bir kültürü burada görüyoruz. Mimari açıdan baktığımız zaman, savaş tarihine dair ışık tutacak bir yapıdan bahsediyoruz. İnsanların yaşam yerlerini savunma alanı olarak da hazırlaması çok önemli bir durum. İnsanlar kale duvarlarının içeni konut yaparken, burada kale duvarlarıyla konut duvarları beraber hazırlanmış. Bu sistem uzun yıllar hem dünyada, hem Anadolu’da büyük bir örnek oldu. Burada gördüğümüz şehrin birden kurulduğunudur, eklemelerin olmadığını düşünüyoruz. Burasını uzun süre düşünüp hazırlamışlar. Bir daire sistemi kurarken binaların iç dizaynlarınıda hazırlamışlar. Çalışmalar belki çok uzun süre devam edecek. Kibyra, Sagalassos hala devam ediyor. Bu sene Hacılar Büyük Höyük kazısında, arkadaşlarımız çalışmaları yapıp, kazı bölgesinin etrafını koruma altına alacaklar.” dedi.

İstanbul Üniversitesi olarak kazı çalışmalarına 2011 yılında başladıklarını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülsüm Umurtak, “Bende İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölüm başkanıyım. 35 yıldır bu bölgede çalışmalar yaptık. 1985 ve 86 yılında Hacılar’da mezarlık arama çalışmaları yapmıştık. Bu bölgeyle ilgili 100’ün üzerinde ortak ve bağımsız yayınlarımız var. Bu güne kadar Anadolu’da Türkiye Arkeolojisinde bilinmeyin yada çok az bilinen bir kenti kazmaya başladık. İlerisi için çok önemli projelerimiz var. Bu projeler gerçekleşirse çok önemli kazanımlar elde etmiş olacak.” dedi ve yaşamı boyunca kazılara devam edeceğini söyledi.

07.09.2013 Burdur Gazetesi