Hadrianaupolis Antik Kentindeki “Kaçak Kazılar”

955

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Hadrianaupolis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş, Eskipazar ilçesinde gün yüzüne çıkarılan mozaikler dolayısıyla “Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Hadrianaupolis’teki kaçak kazıların antik kente zarar verdiğini söyledi.

Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentte Almanya ve Avusturya’dan gelen uzman ekiplerin katılımıyla kazı çalışmalarının başladığını ancak kaçak kazılar nedeniyle rahatsız olduklarını anlattı.

Güvenlik önlemlerinin yeterli gelmediğine dikkati çeken Keleş, şöyle konuştu:

“Hadrianaupolis, çok önemli bir yerleşim yeri. Çok geniş bir alana sahip. Şimdiye kadar yapılan kazılarda ortaya çıkartılan eserler çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu defalarca kanıtlamış durumda. Ben kazı başkanı görevini üstlendikten sonra ortaya çıkartılmış fakat korunamamış eserlerin tahribatını gidermek için çalıştım. Yoğun çaba sarf ettim ancak korumak şart. Bunun için projeler geliştirdik. Kazı evi olacak ve eserlerin üstü kapatılacak ancak kaçak kazı büyük sorun. Kaçak kazılar antik kente ciddi zararlar veriyor. Kaçak kazılar antik kente olduğu kadar Eskipazar’a da çok zarar veriyor. Bunlarla mücadele etmek zorundayız.”

Keleş, kaçak kazı sorununu güvenlik kameraları ile çözmeyi deneyeceklerini sözlerine ekledi.

Hadrianaupolis antik kenti

M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu, M.S. 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis’teki kazılarda, Anadolu’da örneklerine hiç görülmeyen bazı zemin mozaiklerine rastlanmıştı.

Gaziantep’te gün yüzüne çıkarılan Zeugma mozaikleri kadar güzel olduğu nitelendirilen at, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) gibi birçok hayvanın tasvir edildiği mozaikleriyle ünlenen antik kentte 2003 yılında başlayan ve dönemler halinde duran kazı çalışmalarına yeniden başlanmıştı.

11.09.2013 haberler.com