Tirebolu’nun Tarihi Taşları Koruma Altında

910

Tirebolu Kalesi içinde bulunan tarihi Osmanlı mezar taşları uzmanların denetiminde incelendi. 

Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, “Kale içinde bulunan mezar taşları şehir içindeki tarihi mezarlıklardan toplanmış ve Giresun Turizm İl Müdürlüğü’nde de kayıtlı bulunan taşlarımızdır ve burada koruma altına alınmıştır” dedi.

Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, Tirebolu Kalesi içinde bulunan mezar taşlarının şehir içindeki tarihi mezarlıklardan toplandığını ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kale içinde koruma altına alındığını söyledi.

Kalenin SİT alanı olduğunu ve buranın Trabzon Anıtlar Yüksek Kurulu Müdürlüğü’ne bağlı olduğunu vurgulayan Başkan Takır, “Belediye olarak bizim buraya bir çivi dahi çakmaya yetkimiz yok. Sadece buranın tapusu belediye ile Denizcilik Bakanlığı’na ait. Burası SİT alanı olduğu için Tirebolu Belediyesi ile hiçbir ilgisi yok. Ama yine de belediye olarak elimizden geldiği kadar korumaya çalışıyoruz. Bazı basın organları ‘kale atıl vaziyette, korunmuyor’ gibi başlıklar atarak haber yapıyor. Afaki haberlerle milleti yanıltmaya kimsenin hakkı yok. Bize sorsunlar doğrusu öğrensinler.” dedi.

Birinci derecede arkeolojik SİT alanı ilan edilen Tirebolu Kalesi; deniz kıyısında, yüksek bir kayalık üzerinde bulunuyor. Tek bir giriş kapısı bulunan kalenin sur duvarlarını dışarıdan aralıklarla yapılmış payanda kuleler destekliyor. Kale içinde yer alan Osmanlı dönemine ait mezar taşları ise bir okulun mezarlığa yapılması sırasında getirilerek, kale içinde koruma altına alınmış.

04.10.2013 Giresun Havadis