Kral Mezarı’nda Yürütülen Kazı Çalışmaları

1206

Milas’ta 2010 yılında kaçakçılar tarafından talan edilmesinin ardından güvenlik güçlerinin operasyonuyla ortaya çıkarılan ve yüzyılın arkeolojik buluşu olarak nitelendirilen Kral Hekatomnos’a ait anıt mezardaki kazı çalışmaları devam ediyor.

Muğla Koruma Kurulu Başkanı, Uzunyuva Kazı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2010 yılında başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarının ivme kazanarak devam ettiğini söyledi.

Platformun dört ayrı bölümünde kazı çalışmaları sürdürdüklerini belirten Kızıl, “Bu çalışmaların bilimsel esaslara bağlı kalınarak hızlı bir şekilde tamamlanması hedefleniyor. Ağır kış şartlarının başlamasına az bir zaman kala önemli mesafe kat etmeyi istiyoruz. Onun için çalışan sayısını artırdık” dedi.

Kral Hekatomnos’a ait mezar odasındaki duvar resimlerinin korunması için Türk ve İtalyan ekiplerce çalışma yürütüldüğüne işaret eden Kızıl, “Türk ve İtalyan ekipler tarafından yapılan çalışmayla özellikle mezar odası duvarlarındaki resimlerin uzun vadede korunabilmesi ve gelecek nesillere olduğu gibi aktarılmasını amaçlıyoruz. Duvar resimlerinin korunabilmesi için ekipler özel bir teknik uygulayacak” diye konuştu.

Milas Müze Müdürü ve Kazı Heyeti Başkanı Ali Sinan Özbey ise bölgede çeşitli amaçlarla kullanılacak 8 tarihi Milas evinin restorasyon çalışmalarının hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü, evlerdeki çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını dile getirdi.

Tarihi binalardaki çalışmaların İzmir Röleve Anıtlar Müdürlüğü gözetiminde devam ettiğini vurgulayan Özbey, binaların çatılarının ve dış katlarının restore çalışmalarına hız verdiklerini ifade etti.

Özbey, Hekatomnos Tapınağı kutsal alanında yapılan kazı çalışmalarının bir ayağı olan kutsal alanı çevreleyen Temenos duvarlarının sağlamlaştırılması ve restorasyon çalışmasının da devam ettiğini bildirdi.

10.10.2013 gazete5.com