Bizans Dönemine Ait Yer Altı Şehri Tescillenecek

1181

Çorum’un Evci beldesinde yol genişletme ve istinat duvarı kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan şehir tescillenecek. Bahse konu alanda incelemelerde bulunan Çorum Valisi Sabri Başköy, Bizans dönemine ait olduğu düşünülen ve 8 odadan oluşan yeraltı yerleşkesinin korunması ve tescillenmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Yol genişletme çalışmaları esnasında söz konusu yerleşkenin ortaya çıktığını anımsatan, Vali Başköy, yerleşkenin incelem çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Buradaki incelemelerin ardından Başköy ve beraberindekiler, 1 milyon 365 bin 410 metre küp homojen kil çekirdekli kum-çakıl dolguya sahip evci zirai sulama göletinin yapım çalışmalarını da inceledi.

Vali Başköy, Evci gölet inşaatının planlanan zamanda tamamlanacağını belirterek, kentin tarımına olumlu katkıları olacağını kaydetti. Gövde sıyırma ve dolu savak kazılarının tamamlandığını ifade eden Başköy, ‘Evci zirai sulama göletinin devreye girmesi ile Boğazkale ilçemize ait bin 40 dekar arazimiz suya kavuşacak. Göletinin sulama kanalları Ağustos ayında ihale edildi ve inceleniyor. İhale aşaması tamamlanır tamamlanmaz bin 40 dekar araziyi sulayacak olan 6 bin 821 metre uzunluğundaki sulama kanalları inşaatı başlayacak. Dolayısıyla gölet inşaatı ile kanal inşaatının aynı zamanda tamamlanacağına inanıyorum.’ dedi.

Gölet inşa alanında incelemelerini tamamlayan Vali Başköy, yüklenici firmanın gölet alanında yer alan şantiyesini ziyaret ederek, proje detayları hakkında teknik bilgi aldı. Vali Başköy’e Boğazkale Kaymakamı Zeliha Uyan, Boğazkale Belediye Başkanı Rıza Soysat, Evci Beldesi Belediye Başkanı Nihat Sarıerik eşlik etti.

03.10.2013 Time Türk