Truva’da Kazılar Durdu

1262

Çanakkale’nin merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisindeki 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Truva Antik Kenti’nde, Almanlar’ın bırakmasının ardından kazı çalışmaları da durdu.

Truva Müzesi yapımı gündemi meşgul ederken, antik kentte kazı çalışmalarının yapılamaması kafaları karıştırdı. 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Truva Antik Kenti’nde 150 yılda 5 ayrı arkeolog kazı yaptı. İlk olarak 1863 yılında İngiliz arkeolog Frank Calvert kişisel olarak yaptığı kazılarda, Hisarlık Tepe’yi arkeolojik olarak keşfetti. 1870- 1890 yılları arasında yaptığı kazılarla Alman arkeolog Heinrich Schliemann da kişisel olarak sürdürdüğü kazılarda çıkan hazine buluntularını 1873 yılında kaçırdı. Ancak yine de yaşamını yitirdiği 1890’a kadar antik kenti aralıklarla kazdı. 1932- 1938 yıllarında Amerikalı arkeolog Carl William Blegen Cincinetti Üniversitesi adına yaptığı çalışmalarla Truva modern arkeolojinin en önemli yeri oldu. Alman Tübingen Üniversitesi adına 1988-2005 yılları arasındaki yeni dönem kazılarını gerçekleştiren Alman arkeolog Manfred Osman Korfmann, Truva’nın arkeolojik anlamda bir Anadolu kenti olduğunu ispatladı. Korfmann ölünce yerine Tübingen Üniversitesi adına Alman arkeolog Prof. Dr. Ernst Pernicka devam etti. Ancak, Almanlar geçtiğimiz yılki çalışmaların ardından finans sıkıntısı nedeniyle Truva Antik Kenti’ni artık kazmaktan kendi istekleriyle vazgeçti.

İLK KEZ BİR TÜRK ÜNİVERSİTESİ KAZACAK

Almanlar’ın kazı çalışmalarını bırakmasının ardından antik kentteki kazılarda 25 yıldır aktif rol alan ve son 5 yılda da eş başkanlık görevini yürüten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Rüstem Aslan Troia kazılarına üniversitesi adına talip oldu. Kazılar için ÇOMÜ Rektörlüğü’ne başvurdu. Rektörlük de geçtiğimiz yıl Aralık ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yaptı. Truva’yı bu yaz ilk kez bir Türk üniversitesi kazacakken bürokrasi engeli kazıların tamamen durmasına neden oldu. Truva Antik Kenti, Korfman ile başlayıp Pernicka ile devam eden kazılar yıllar sonra ilk kez yapılamamış oldu.

BAKANLAR KURULU KARARI BEKLENİYOR

Antik kentteki kazıları yürütmeye talip olan ÇOMÜ, gerekli izinlerin çıkması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelecek yanıtı beklerken, kazı mevsimi sona erdi. Bürokratik engeller aşılamayınca Doç. Dr. Rüstem Aslan’ın Truva Kazıları Başkanı olarak atanması ve ÇOMÜ’ye kazı izni verilmesi için konu, bu kez Bakanlar Kurulu gündemine taşındı. Antik kentin kaderini belirleyecek olan Bakanlar Kurulu izninin ne zaman çıkacağı ise merak konusu oldu.

21.10.2013 Hürriyet