Bin 850 Yıllık Kanalizasyon

783

Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia Antik Kenti’ndeki tarihi Roma hamamların ayağa kaldırılması için kazı çalışması yürüttüklerini söyledi.

Antik kentte 3 hamamın varlığını tespit ettiklerini, 2’sinin yerini tespit ederek kazı çalışmaları yürüttüklerini anlatan Söğüt, “Hamamın yaklaşık 7 metre yüksekliğe sahip olduğunu kazı çalışmalarında tespit ettik. 3,5 metrelik kısmı toprak dolgu. Etrafındaki düzenlemeleri yaptık, hatta avlu bölümünde de toprak dolguyu temizleyerek zemin seviyesine kadar inerek mermer döşemeleri ortaya çıkardık” dedi.

Yapının tamamını ortaya çıkarmayı planladıklarını, toprak dolguların temizlenmesi ile en son kullanılan dönemle ilgili kaide ve sütunları bulduklarını ifade eden Söğüt, hamamdaki kazıları bir dönümlük alanda sürdürdüklerini dile getirdi.

Kaideleri, sütunları ve diğer yapıları oldukları şekliyle ortaya çıkardıklarını vurgulayan Söğüt, şöyle konuştu:

“Burada bizim için en önemli gelişme, son zamanlarda kente çok aşırı yağmur yağdı. Yağmur dolayısıyla ciddi bir su birikintisi olabileceğini düşünüyorduk fakat gördük ki hamamda bin 850 yıl önce yapılan kanalizasyon sistemi çalışıyor ve yağmur yağdığı andan itibaren hiçbir şekilde su birikintisi olmadı. Antik dönemde yapılan kanalizasyonların tamamı çalışıyor. Kentteki su, bu kanalizasyon sistemlerinden akıp gidiyor. Bu olay bizi çok mutlu etti, çalışmalarımızı da kolaylaştırdı.”

“Kanalizasyonun içerisinde bir kişi rahatça yürüyebilir”

Söğüt, 2011 yılı kazı çalışmalarında da kuzey şehir giriş kapısında 2 bin 300 yıllık kanalizasyon sistemi ortaya çıkardıklarını hatırlatarak, “Şehrin ana arterlerinde ve caddelerinde sistem çalışıyor. Kanalizasyon sistemi tamamen mermerden yapılmış. Kanalizasyon şebekesi, içerisinde bir kişinin rahatça yürüyebileceği şekilde düzenlenmiş. Tüm ayrıntılar en küçük detayına kadar düşünülmüş. Sistem şehrin ve arazinin yapısına göre hazırlanmış ve tıkanmalar olmayacak şekilde yapılmış. Yani şehrin belirli yerlerinde kot yüksekliği bile farklı şekillendirilmiş” diye konuştu.

Roma hamamları eski ihtişamına kavuşacak

Antik dönemdeki hamamların sadece yıkanılan yer değil, insanların gezdikleri, vakit geçirdikleri, dinlendikleri alanlar olduğunu vurgulayan Söğüt, hamamın önce giriş, daha sonra soyunmalık, ılık su, sıcak su bölümlerini ortaya çıkaracaklarını kaydetti.

Isıtma sistemiyle ilgili odunların yakıldığı alanlara varıncaya kadar tüm bölümleri bildiklerini anlatan Söğüt, belirli bir plan dahilinde bunları gün yüzüne çıkaracaklarını söyledi. Söğüt, yapıyı 3D ile ayağa kaldırdıklarını, kazı çalışmaları ile yapının iç detaylarının neler olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Söğüt, arkeolojinin sürprizlerle dolu olduğuna dikkati çekti.

28.10.2013 bursadabugun.com