Höyük Kazısı İstanbul’da Tanıtıldı

1137

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin Arkeoloji Bölümü tarafından Beylikdüzü Torium Avm’de organize edilen etkinlikle Seyitömer Höyüğü kazısı halka tanıltıldı.

Erken Tunç Çağı tabakasında açığa çıkarılan Megaron yapısının (Tapınak) modeli yapılmış, yapılan bu model içinde oluşturulan 6 adet çukura saklanan imitasyon (taklit) eserlerin, sergiye katılan çocuk ziyaretçiler tarafından arkeolog eşliğinde kazılarak bulunması sağlandı. Uygulama 6-11 yaş grubundaki çocukları kapsadı. Bu uygulama sayesinde çocuklar; arkeolojik kazı nasıl yapılır, arkeolojik kazılarda nelere dikkat edilir ve Seyitömer Höyük Kazısı hakkında bilgi edindi.

Çalışmada yetişkin ziyaretçiler için panolarda bulunan afişlerle Seyitömer Höyüğü’nün ve Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü’nün tanıtımı yapıldı. Aynı zamanda sergi alanında bulunan vitrinler içinde yine Seyitömer Höyük Kazısı’na ait eserlerin imitasyon örnekleri sergilendi. Bu eserlerin yanında bir arkeoloğun çantası, restorasyonda kullanılan malzemeler ve çizimde kullanılan malzemelerin sergisi yapıldı.

25.10.2013 haberler.com