Roma Dönemine Ait Belediye Binası Bulundu!

1585

Amasya Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yaklaşık 100 metre yakınında kaçak kazı sonucu açığa çıkan ve Amasya Müzesi tarafından başlatılan kurtarma kazısında Roma dönemine ait bin 700 yıllık mozaik bulundu. Yaklaşık 80 metrekare alanda bulunan mozaikli bölümün Roma döneminde kullanılan belediye binası ve meclis binasının toplantı salonu olduğu tahmin ediliyor.

Bulunan eserin turizm açısından çok önemli olduğunu belirten Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Amasya’nın neresini kazarsanız çok eski dönemlere ait Roma ve Bizans dönemlerine mutlaka başka bölgelerde bulamayacağınız zengin eserlere rastlıyorsunuz. Burada milattan sonra 3’üncü veya 4’üncü yüzyıllara ait meçli odası veya belediye odası olarak kullanılan salonun mozaik tabanını görüyoruz.” dedi. Bulunan mozaiklerin yerinde muhafaza edileceğini kaydeden Vali Çomaktekin, “Mozaiklerin taşınmasına yönelik bir planlamamız yok. Önemli olan bu güzelliği yerinde koruyup insanlara tanıtmak. Çünkü bu eser burada anlamlı. Bunu buradan kopardığınız zaman buranın özelliği kayboluyor. Amasya’nın her yerinden tarih fışkırıyor hiç şüpheniz olmasın. Bu konuda da bir bereket var. İnşallah çalışmalarımız artarak devam edecek ve bu sahip olduğumuz yer altındaki serveti insanlığın mirası olan bu tarihi mekanları bulup insanlarımızın hizmetine ve tanıtımına sunacağız.” diye konuştu.

Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir ise konuşmasında, yaklaşık bir aydan beri sürdürülen kazı çalışmalarında Amasya için önemi çok büyük olan ikinci mozaiğin ortaya çıkarıldığını söyledi. Bulunan mozaiklerin üzerinde daha önce daha önce hiç örneğini görülmeyen iki tane figürün olduğunu kaydeden Özdemir, “Bunlardan bir tanesinin üzerinde ‘KTI-CIC’ yazan figürdür. İşin ilginç tarafı ‘KTI-CIC’ ve ‘IIAPE-BOAH’ isimli mozaikler birbirine bakar şeklide tasvir edilmiş. ‘KTI-CIC’ mozaiği genelde erken Roma dönemi ve Doğu Roma dediğimiz Bizans dönemindeki yapıların ve vakıf eserlerin üzerine binayı korusun diye yapılmış tanrıça diye biliyoruz.

KIT-CIC yazısı cömert bağış veya vakıf anlamına gelmekte olup aynı zamanda iyi dilek olarak betimlenmiştir. Roma ve Taban mozaiği bu 2 merkez motifini ve her yandan geometrik bezeli motiflerin ve desenlerin kuşattığı görülmektedir. Bu mozaik kazısında antik dönem Amasya’nın kalıntılarının günümüz Amasya’sının dışına kadar yayılmış olduğu göstermektedir. Bu la ban mozaiği antik çağda kutlanılan resmi yapılardan belediye binası ve meclis binası olabilir.” şeklinde konuştu.

30.10.2013 Haber Türk