‘Soygun Nasıl Yapılır?’ Sergisi

1372

2 bin 400 yıllık arkeolojik eser soygununda kullanılan malzemeler sergilenecek.

Muğla Anıtlar Kurulu Başkanı ve Hekatomnos Anıt Mezarı Bilim Kurulu Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milas’ta bulunan ve arkeoloji tarihi açısından son 100 yılın en önemli tarihi eserleri arasında gösterilen 2 bin 400 yıllık mezar odasında başlatılan bilimsel çalışmaların devam ettiğini söyledi.

“Yüzyılın buluşu” olarak nitelendirilen mezarda 3 yıldır çalışma yürütüldüğünü anlatan Kızıl, daha önce defineciler tarafından tahrip edilen mezarda soygun sırasında kullanılan tüm malzemelerin muhafaza edildiğini ve ziyaretçilere gösterileceğini kaydetti.

Kızıl, 2010 yılında keşfedilen anıt mezarda yapılan incelemede, bölgenin şehrin tam merkezinde olmasına rağmen yaklaşık 3 yıl süren bir soygun yaşandığını vurgulayarak, definecilerin mezar içindeki altın varaklı resimler ve lahit boyalarına da zarar verdiklerini, soygun sırasında lahit ve mezar odasındaki resimlerin büyük ölçüde yok olduğunu ifade etti.

BİR SOYGUNUN ANATOMİSİ

Kültür ve Turizm Bakanlığınca alanın arkeopark ve müze alanı olarak kullanılmasına karar verilmesinin ardından bilim heyetinin soygunun anatomisinin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla kullanılan malzemeleri sergilemeyi planladıklarını bildiren Kızıl, şöyle devam etti:

“Soygunda kullanılan bu parçaların hepsini muhafaza ediyoruz. Bunların içinde silindirik karot çekirdekleri, İngiliz anahtarları, borular, elbiseler, içecek kapları var. Bir soygunun anatomisi olarak ibret olsun diye bunları sergileyeceğiz. Ziyaretçilere soygunun safahati hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.”

Hekatomnos Anıt Mezarı’nda gerçekleştirilen soyguna karıştıkları gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alınan 9 kişiden 4’ü çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmış, bir süre cezaevinde kalan zanlılar, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

06.11.2013 Vatan