Siirt’teki Arkeolojik Kazılar

1116

Siirt’te arkeolojik kazı çalışmalarını yürüten Ilısu Barajı Siirt, Batman ve Mardin kazıları koordinatörü ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, arkeolojik burguların daha net anlaşılabilmesi için toprak analizlerin yapılması gerektiğini belirtti.

Sağlamtimur, yaptığı açıklamada, arkeolojik kazıların yapıldığı Anadolu ve Mezopotamya’nın bütün maden yataklarında toprak ve maden analizleri yapıldığını kaydetti.

Bölgede çıkan buluntuların sevindirici olduğunu ifade eden Sağlamtimur, şöyle dedi:

“Bölgede çıkan buluntular gerçekten çok güzel. Bu materyallerin hangi bölgeye ait olduğunun tespit edilmesi için kazı çalışmaları yapılan yerlerin toprak analizleri yapılıyor. Bizim merak ettiğimiz metal eserler Siirt’tin ham maddesi mi kullandı yoksa başka bir coğrafyadan mı geldi. Bunları ancak analizlerle çözmemiz mümkündür. Antik dönemde nerdeyse Anadolu ve Mezopotamya’nın bütün maden yataklarının analizi yapılmış, oranları belli bir tek Siirt’in eksik. Siirt’in analizlerini alabilirsek daha net sonuçlara ulaşabiliriz. Şuanda Şirvan’da bulunan maden ocağına gidip analiz alıyoruz, sanırım bu tespitler anlamında bir katkımız olabilir.”

15.11.2013 haberler.com