Boğazkale Hattuşa Oluyor

1148

Siirt’in Aydınlar İlçesi’nin eski ismi ‘Tillo’yu alması birçok yerleşim yerini de harekete geçirdi. AK Parti Çorum Milletvekili Uslu, Boğazkale’nin Hattuşa olması için teklif hazırladı.

Demokratikşme Paketi’nin getirdiği reformla Aydınlar’ın eski ismi Tillo’ya kavuşmasının ardından ikinci adım AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu’dan geldi. Uslu, Çorum’un Boğazkale İlçesi isminin ‘Hattuşa’ olarak değiştirilmesi için kanun teklifi hazırladı. Meclis’e önümüzdeki hafta içerisinde sunulması beklenen kanun teklifinin gerekçesinde; Çorum ile Boğazkale İlçesi Hitit Uygarlığı’nın başkenti Hattuşa’nın merkezinde kurulmuş tarihi ve turistik yönüyle dünyaca ünlü bir merkez olduğu belirtildi.

KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ’NDE

İlçenin bulunduğu coğrafyanın insanlık tarihi ile eşdeğer bir geçmişe sahip olduğu kaydedilerek şu değerlendirmeler yapıldı: “Hattuşa ve Yazılıkaya’nın keşfi 1834’de olmuştur. 1835-1894 yılları arasında çeşitli yabancı arkeologlar tarafından ferdi çalışmalar yapılmıştır. I. ve II. Dünya Savaşları sırasında verilen aralar dışında kazılar aralıksız olarak devam etmektedir. Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri BM’nin UNESCO teşkilatınca 1986’da Korunma Gerekli Dünya Kültür Mirası listesinde 377’nci sırada tescillenmiştir. Tarihi olarak bir anlam ve önem taşımayan Boğazkale olan ilçenin isminin Hattuşa olarak değiştirilmesi ilçenin ülkemizde ve dünyada daha hızlı bir şekilde tanınmasını sağlayacaktır.”

04.11.2013 Akşam