Anadolu’nun Kültürü Çin’de

768

Anadolu’nun kültürünü Uzakdoğu’ya taşıyan “Anadolu Medeniyetleri: Neolitik Çağ’dan Osmanlı’ya”, Çin’de açılan ilk Türk tarihi eserler sergisi özelliği ve geniş içeriğiyle büyük ilgi çekiyor.

“Çin’de Türkiye Kültür Yılı” etkinlikleri kapsamında Şanghay kentindeki Halk Meydanı’nda bulunan Şanghay Müzesi’nde 20 Şubat 2014’e kadar gezilebilecek sergi kapsamında, Türkiye İslam Sanat Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi’nden getirilen 122 parça tarihi eser Çinli ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Sergide Tunç Çağı’na ait mızrak uçları, ilk döneme ait mühür, damga ve tabletler, Helenistik ve Roma dönemine ait andıçlar ve imparator heykelleri ile Osmanlı dönemine ait kılıç ve miğfer gibi objeler, kaftan, sorguç ve yazı takımları, kilim ve seccadeler ile Kur’an-Kerim Mushafları yer alıyor.

Kültür Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin AA’ya yaptığı açıklamada, Çin’de “Türkiye Yılı” olması vesilesiyle 2013 yılı içerisinde Pekin, Şanghay ve Urumçi gibi kentlerde resim, müzik ve edebiyat alanlarının da dahil olduğu birçok alanda etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

Türkiye’de geçen yıl “Çin Yılı” olması nedeniyle başta İstanbul olmak üzere birçok kentte etkinliklerin düzenlendiğini hatırlatan Şahin, binlerce yıl öncesinden birbirini tanımaya başlayan iki milletin ilişkilerinin son dönemde düzenlenen bu tür kültürel faaliyetlerle daha da artmaya başladığını söyledi.

Şahin, “Bu sergi açılışı ve Çin’de Türkiye Yılı etkinlikleri, ileride daha yeni adımların atılmasına ve iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Osmanlı hanedanına ait eserler de sergileniyor

Topkapı Sarayı Müzesi Müdür Yardımcısı Ayşe Erdoğdu, serginin Osmanlı bölümünde saltanat sembolleri, saray ve harem yaşamına dair kesitler sunulduğunu ifade ederek, “Bu bölümde en çok öne çıkan eser, yurtdışında ilk kez bir sergiye ödünç verilen Sultan II. Osman’ın kaftanı” diye konuştu.

Sergide bizzat hanedana ait eserlerin bulunduğunu söyleyen Erdoğdu, Hürrem Sultan’ın vakfiyesi, Sultan Abdulaziz’in hat levhası, 16’ncı yüzyıl ortalarında Şehzade Mehmet’e ait olduğu düşünülen kılıç, hanedan içerisindeki tek şaire olan Sultan 2’inci Mahmut’un kızı Adile Sultan’a ait mührün de Çinli ziyaretçilerin ilgisine sunulan eserler arasında olduğunu ifade etti.

Anadolu medeniyetleri sergisinin arkeoloji bölümünde Doğu Roma İmparatorluğu’na kadar olan bölüm kronolojik sıraya göre kurgulanırken, Selçuklu ve Osmanlı döneminde ise temalar halinde düzenleniyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Zeynep Kızıltan, sergide tüm eserlerin birbirinden nadide parçalar olduğunu ve kendi dönemlerine ait önemli bilgiler sunduğunu hatırlatarak, Helenistik döneme ait “Arabacı Kabartması” adlı eserin bunlar arasında öne çıkanlardan biri olduğunu belirtti.

Sergiye ilişkin düşüncelerini anlatan Çinli ziyaretçi Yao Canvey ise “Açıkçası buraya gelirken bu kadar zengin çeşit ve renklilik beklemiyordum” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Çok eski çağlardan Osmanlı’ya kadar olan döneme ait birbirinden nadide eserlerin sergilendiğini söyleyen Yao, “Özellikle Çin’de rastlama imkanı bulamadığımız eski çağlara ait tarihi eserleri görme imkanı sağlaması nedeniyle sergiyi ziyaret etmekten büyük keyif aldım” ifadesi kullandı.

19.11.2013 haberler.com