6 Bin Yıllık Kent Gün Yüzüne Çıktı

1186

Siirt’in Çattape köyü yakınlarında yapılan kazılarda, tarihi M.Ö. 4 bine kadar giden Tell- Fafan liman şehri bulundu. Geç Roma dönemine ait kale ile Dicle Nehri kıyısındaki limanın surları da kısmen sağlam durumda…

Ilısu Barajı arkeolojik kurtarma kazıları kapsamında yürütülen çalışmaların birinin adresi de Siirt’in Kurtalan ilçesine bağlı Çattepe Höyük oldu. 4 yıldır süren kazı çalışmaları sonunda tarihi 6 bin yıl öncesine dayanan bir kent ortaya çıkarıldı. Ilısu Barajı Siirt, Batman ve Mardin kazıları koordinatörü ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, çalışmaların detayları SABAH’a anlattı. Tarihi şehrin, Dicle Nehri ile Baton Çayı’nın birleştiği stratejik bir noktada kurulduğunu söyleyen Sağlamtimur, “Botan tarafında Orta Tunç Çağ’a ait yapılar bulduk. Eldeki verilere göre yerleşim yeri, M.Ö. 4 bin yıla kadar gidiyor. Daha öncesinden emin değiliz. Höyüğün etrafında Geç Roma-Erken Bizans döneminde yapılmış olan bir kale var. Kalenin Dicle tarafındaki surları kısmen sağlam durumda” diye konuştu.

‘DİCLE ÜSTÜNDEKİ İLK LİMAN’

Tarihteki adıyla Tell-Fafan’ın bir liman şehri olduğunu söyleyen Sağlamtimur, şehirde bulunan liman sayesinde Dicle üzerinde gemilerle taşımacılık yapıldığını, kervanların uğrak noktası olduğunu belirterek, “Eskiden sarnıç olarak inşa edilmiş alan, Dicle’nin yatak değiştirmesi sonucu limana dönüşmüş. Ne kadar eski dönemde liman olarak kullanıldığını söylemek zor. Ama İslam coğrafyacıları Tell-Fafan’ı bir şehir ve Dicle üzerinde gemi taşımacılığının başladığı ilk yer olarak kabul etmektedir. Özellikle M.S. 10. yüzyılda kuzey yollarını kullanarak gelen kervanların Tell-Fafan limanından yükledikleri mallarını Dicle üzerinden Cizre ve Musul yoluyla Bağdat’a kadar ulaştırdıkları bilinmektedir” dedi.

22.11.2013 Sabah