Bin yıllık Aksaray Ulucamii’nin Minber Kapıları Yeniden Türkiye’de

1093

Türkiye dışına yaklaşık 15 yıl önce yasa dışı yollarla çıkarılan Aksaray’daki Ulucami’ye ait minber kapısı kanatları, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ait olduğu topraklara geri getirildi.

Aynı ülkeden başka eserlerin de geri getirilmesi söz konusu olduğundan, bin yıllık kapı kanatlarının hangi ülkede bulunduğu açıklanmadı.

22 Şubat 1998 tarihinde yerinden sökülerek götürülen minber kapısının kanatları, 15 yıldır İnterpol aracılığıyla aranıyordu. Hakkında çalıntı ve polis kayıtları bulunan kapının uzun yıllardır bulunamamış olmasının sebebi, eserin kaçakçılarca kamuoyuna unutturularak, bir nevi soğutma devresine sokulmak istenmesi olarak değerlendiriliyor. Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar neticesinde yapılan gizli operasyonla eser Türkiye’ye geri kazandırıldı. Eser geçtiğimiz ay Ankara Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nde koruma altına alındı. Kapı kanatlarının Aksaray Ulucamii’ne ait olduğuna yönelik değerlendirmenin teyit edilmesi amacıyla, uzmanlar tarafından yerinde incelemelerde bulunuldu. İnceleme sonucu hazırlanan raporda, kapı kanatlarının Aksaray Ulucamii minberinin kapısına ait olduğu kesin olarak tespit edildi.

Aksaray’da yığma bir tepe üzerinde inşa edilen Ulucami, kitabesine göre 1408-1409 yıllarında Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Mimar Mehmet Firuz Bey’e yaptırıldı. Selçuklu devri ahşap işçiliğinin şaheser örneği olan minberi. ​Minberin kapı kanatlarında Selçuklu devri sülüsü ile Fatiha ve İhlâs sureleriyle, Bakara Suresi’nin 256. ayetleri ve Ayetü’l-Kürsi yazılı. Minberin üstündeki aynalıkta ve kapının sövelerindeki kitabelerden, eserin Anadolu Selçuklularının ikinci hükümdarı, Sultan I. Kılıçaslan’ın oğlu, Sultan I. Mesud’un hükümdarlık yıllarında (1116-1156) yapıldığı anlaşılıyor. Minberin, bugün mevcut olmayan başka bir camiden alınarak Ulucami’ye taşındığı düşünülüyor.

11.12.2013 Zaman