Dünyanın Hayran Kaldığı “Latmos” Taş Ocağı Tehdidi Altında

1037

Dünya kültür mirasının eşsiz örneklerinden olan 8 bin yıllık kaya resimlerini bünyesinde barından Beşparmak Dağları’nın (Latmos) taş ocaklarına karşı korunması için milli park ilan edilmesi isteniyor.

Aydın ve Muğla sınırları arasında kalan Latmos Dağları, Herakleia’da yer alan ve günümüzden yaklaşık 8 bin yıl öncesini tarihleyen kaya resimlerine kucak açıyor. Dünya kültür mirası niteliğinde olan kaya resimleri hem Türkiye’nin hem de dünyanın korunması gereken kültürel miraslarından biri ve belki de en önemlisi. Günümüzden 8 bin yıl önce bölgede yaşayan insanların elinden çıkma bu kaya resimlerinde dönemin aile yaşamı, düğün gibi toplumsal ilişkiler konu edilmiş.

Eşi benzeri olmayan bu kaya resimleri son yıllarda ruhsat sayısı hızla artan taş ocakları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Her geçen gün yeni ocakların açılması için çok sayıda başvuru yapılıyor. 24 Kasım 2012 tarihinde Anadolu’nun eşsiz sanat eserlerini korumak adına Latmos’ta eylem yapan Anadolu’ya Saygı Otobüsü üyelerinin ardından şimdi de Aydınlı çevreciler Beşparmak Dağları’nın milli park ilan edilmesi çağrısında bulundu.

18.12.2013 Mücadele