Tarih kokan kadın Halet Çambel hayata veda etti

989

Kıymetli Arkeolog ve yazar Halet Çambel bu sabah hayata veda etti. İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi olan 98 yaşındaki Prof.Çambel, 14 Ocak Salı günü üniversitede düzenlenecek törenin ardından 15 Ocak Çarşamba günü Muğla Akyaka’da gazeteci yazar ve mimar olan eşi Nail Çakırhan’ın mezarı yanında toprağa verilecek.

Halet Çambel’in babası, Atatürk’ün yakın arkadaşlarından Almanya askeri ateşesi Hasan Cemil Çambel, annesi dönemin Berlin Büyükelçisi’nin kızı Remziye hanımdı. Çiftin üçüncü çocuğu olan Halet Çambel 27 Ağustos 1916’da Berlin’de dünyaya geldi. Türkiye’ye 8 yaşında gelen Çambel birinci dünya savaşı sırasında bir süre İsviçre ve Avusturya’da da yaşadı. Orta okul ve liseyi şimdiki Robert Kolej, eski adıyla Arnavutköy Kız Koleji’nde okudu. İstanbul’un tarihi onu daha o yıllarda etkilemişti. Tarihe olan tutkusu Paris Sorbonne Üniversitesi’nde arkeoloji okumasına sebep oldu.

Çambel aynı zamanda olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporculardan biridir. 1940’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olan Çambel, doktorasını da aynı üniversitede yaptı. Ardından iki yıl Almanya’da Saarbrücken Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı.

Halet Çambel’in kariyerindeki en kilit gelişme Adana Osmaniye’ye bağlı Kadirli yakınlarındaki Karatepe Hitit siti’yle oldu.2005 yılında Hollanda devleti tarafından kültür ve kalkınmaya hizmet edenlere verilen Prens Claus ödülünün sahibi olan Çambel yıllarını tarih öncesi ve arkeoloji araştırmalarına adamıştır.

12.01.2014 Haber Türk