Yol Çalışmalarından Tarih Çıktı

869

Sinop’ta devam eden yol çalışmalarında Osmanlı dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi bir köprü ortaya çıktı.

Sinop Organize Sanayi Bölgesi’nde devam eden Sinop-Samsun karayolu üzerinde gerçekleştirilen yol yapım çalışmaları sırasında işçiler kazı yaparken tarihi bir yapı ile karşılaştı. Tarihi yapıya zarar vermemek için yol çalışmalarına ara verildi. Daha sonra kazı alanına çağırılan yetkililer tarafından yapılan incelemede, yapının Osmanlı dönemine ait tarihi bir köprü olduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, İlimiz kültür varlığı bakımından zengin bir şehir. Yapılan bu alt yapı çalışmalarında bu tür eserlere rastlıyoruz. Bu konuda deneyimliyiz. Yüklenici firma çalışanları tarafından yol yapım çalışmaları sırasında köprü kalıntısına rastlandı. İşçi arkadaşlarımız sağolsunlar duyarlılık gösterip hemen bize haber verdi. Bizde hemen bakanlıktan da bir kazı ekibi istedik. Ekiplerimiz bölgede kazı yaparak o yapıyı ortaya çıkardı. Yapılan ilk incelemelerde köprünün Osmanlı dönemine ait tarihi ipek yolu köprüsü olduğunu düşünüyoruz. Olayı anıtlar kuruluna intikal ettirdik. Bölgedeki yol yapım çalışmasını durdurduk dedi.

Yolun kent için önemli bir yatırım olduğunu dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Bakanlıktan gelecek heyet, gerekli incelemeleri yapacak. Köprünün yerinde mi kalacağı, başka bir yere nakil mi edileceği konusu sonuca bağlanacak. Kurulun vereceği karara göre biz de çalışmaları gerçekleştireceğiz. Kurul kararının sonucuna kadar köprünün bulunduğu bölgede yol çalışmaları yapılmayacak. Tabi yol büyük bir kamu yatırımı. İlimiz için önemli bir yatırım. Turizm kenti olarak bu yola çok ihtiyacımız var. Kültür varlığı da bizim için çok önemli. Hem yol çalışmalarına sekte vurmamak hem de kültür varlığını ihmal etmemek koşuluyla hızlı bir şekilde hareket ederek bu konuyu çözmeye çalışıyoruz diye konuştu.

16.01.2014 Haber 7