Mahkumlar, Antik Kenti Gün Yüzüne Çıkarıyor

895

Eskipazar ilçesinde mahkumlar, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla “Karadeniz’in Zeugması” olarak adlandırılan Hadrianaupolis antik kentinde, kazı çalışmalarında çalışıyor. 

Eskipazar Kaymakamlığı ile Eskipazar Açık Ceza İnfaz Kurumu arasında imzalanan protokolle, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Hadrianaupolis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş önderliğinde antik kentte sürdürülen kazı çalışmalarında mahkumlar görev alıyor.

Her sabah ceza infaz kurumundan 2 gardiyan eşliğinde antik kente gelen 10 mahkum, mesai saatleri içinde kazı yaparak para kazanıyor.

Karabük Üniversitesinde görevli arkeolog Ersin Çelikbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazıda çalışan mahkumlardan çok memnun olduklarını söyledi.

Mahkumların özveriyle çalıştıklarını anlatan Çelikbaş, “Sabah gelip akşam mesai bitimine kadar 10 mahkum burada çalışıyor. Şu anda Kilise B’nin üstünün kapatılması işi var. İşçiler bu işte çalışıyor. Verilen görevleri aksatmadan yapıyorlar. Memnunuz. Onlar da çalışmaktan memun. Bundan sonraki çalışmalarda da mahkumlardan yararlanmak istiyoruz” diye konuştu.

M.Ö. 1. yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis’teki kazılarda, Anadolu’da hiç örnekleri görülmeyen bazı zemin mozaiklerinin turizme kazandırılmasının hedeflendiğini vurgulayan Çelikbaş, “Erken Bizans döneminde ait Kilise B’de bulunan mozaiklerin korunması gerekli. Çok değerli bu mozaikler kumla kapanıyor ve tahrip oluyor. Bunu önlemek için Kilise B’nin üstü kapatılıyor. Bu değerleri gelecek nesillere aktarmalıyız. Bu amaçla burada çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

23.01.2014 haberler.com