Göl Altındaki Tarih

1096

Hristiyanlık tarihinin önemli merkezlerinden biri olan ve buna ait çok sayıda eserin yer aldığı İznik`te, Göl altında kalmış bir kilise ilk kez görüntülendi.

Kilisenin bazı kaynaklarda yer alan ancak bugüne kadar herhangi bir izi bulunamayan Aziz Peteres Kilisesi olduğu tahmin ediliyor.

İnciraltı bölgesi ve balıkçı barınağı yakınlarında, halk plajının 25 metre açığında görüntülenen kilisenin, bölgede yapılacak olan bilimsel çalışmalar için önemli bir rehber olacağı bildirildi. Kilisenin ortaya çıkarılması için Büyükşehir Belediyesi de çalışma yürütüyor.

İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

İznik`te uzun yıllar yapılan arkeolojik kazıları yürüten Uludağ Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bedri Yalman, sözü geçen bölgede balıkçıların ve gölde yüzen bir çok kişinin bu tür ihbarlar yaptığını dile getirerek, İznik`te su altında herhangi bir çalışmanın yapılmadığını söyledi. Özellikle göl suyunun çekildiği dönemlerde bu tür ihbarların yoğunlaştığını anlatan Yalman, bugüne kadar bu bölgede böyle bir kilisenin varlığının bilinmediğini söyledi.

AZİZ PETERES KİLİSESİ OLABİLİR

Su altı arkeologlarının yapacağı çalışmanın ardından kilise ile ilgili daha net bilgilerin ortaya çıkacağın bildiren Yalman, fotoğraflara bakıldığında kalın istinat duvarlarının sınırladığı sahada bazilikal tipli, doğu batı doğrultusunda bir kilisenin görüldüğünü kaydetti.

Yalman, 727-729 yılları arasında bölgeyi ziyaret eden İngiliz Willibald`ın yazdıkları bilgilerde ve 1291 tarihli bir yazıta atfen C. Mango ve A.M. Schneider yazmış oldukları kitaplarda Aziz Peteres kilisesinden bahsedildiğini, ancak herhangi bir ize rastlanmadığını söyledi.

İznik`te bugüne kadar 7 kilisenin belirlendiğini anlatan Yalman, göl suları altında kalan bu kilise ile birlikte bu sayının 8`e çıktığını kaydetti. Sular altında kalan bu kilisenin 1 Konsil`in yapıldığı sarayın üzerine kurulan Aziz Peteres Kilisesi olup olmadığının ancak su altı arkeologlarının yapacağı araştırmaların sonucunda netlik kazanacağını ifade eden Yalman, kilisenin boyutunun İznik merkezde yer alan Ayasofya kilisesinden daha büyük ve erken Bizans dönemine ait olduğunun anlaşıldığını söyledi.

27.01.2014 Olay Gazetesi