İzmir’de 800 Yıllık Dehliz Bulundu

941

İzmir’in Ödemiş İlçesine bağlı Birgi beldesinde, 800 yıllık 200 metre uzunluğunda, 1.5 metre genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde bir dehliz bulundu.

Derenin yakınındaki 12. yüzyıldan kalma tarihi Küp Uçuran Kulesi (Pankonduz Kulesi) altında kazma kürekle yapılan çalışma sırasında işçiler, bir su dehliziyle karşılaştı. 14. yüzyılda Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan beldede ortaya çıkarılan dehliz, heyecana sebep oldu. 200 metre uzunluğunda, 1.5 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki dehlizin içindeki kirli su dereye akıtılarak boşaltıldı. Kalıntıların tarihi dehliz olduğu anlaşılınca belediye ekipleri tarafından yürütülen çalışma durdurulup Ödemiş Müze Müdürlüğü ve İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne bilgi verildi. Ödemiş Müze Müdürlüğü yetkilileri, tarihi dehlizden beylikler döneminden önce, mahalle çeşmelerine su aktarıldığını bildirdi. Müze yetkililerinin, yaklaşık 800 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olduğunu belirttikleri tarihi su dehlizinde önümüzdeki günlerde çalışma başlatacakları öğrenildi.

Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener, dehlizin, Cumhuriyet Mahallesi’nin ortasından geçen Birgi Deresi kenarındaki bazı evlerde su sızıntısı olduğu şikâyetleri üzerine belediye ekipleri tarafından bölgede yapılan çalışmalar sonucu bulunduğunu bildirdi.

Birgi Belediye Başkanı Cumhur Şener, dehlizin büyük el emeği harcanarak yapıldığının görüldüğünü belirterek “Büyük olasılıkla, üstteki kalenin bir kaçış dehlizi gibi görünüyor. En kısa sürüde çalışma yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Ödemişli emekli Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin de dehlizin ne amaçla yapıldığının araştırma sonucu ortaya çıkacağını söyledi.

30.04.2014 Zaman