810 Yıl Sonra Yeniden Ayağa Kaldırılacak

831

Karadeniz’de dev turizm projesi… Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapan kentte 1200’lerde hüküm süren Komnenos Krallığı’na ait saray arkeolojik kazıyla ortaya çıkarılacak. 

Karadeniz Bölgesi’ndeki tarihi yerleri turizme kazandırmak için harekete geçiliyor. Birçok uygarlığa beşiklik yapan Trabzon’da, il kültür ve turizm müdürlüğü ile belediyenin ortak hazırladığı proje kapsamında, 1204-1461 yılları arasında bölgeye hükmeden Komnenos Krallığı’nın kalıntıları ve kral sarayının bulunması için arkeolojik çalışma başlatılıyor.

KAZI ALANINDA İSTİMLAK

Çalışma çerçevesinde, Komnenos Krallığı’nın kalıntıları ve kral sarayı arkeolojik çalışmayla gün yüzüne çıkarılacak. Trabzon’un Zağnos Vadisi içinde kalan, Bahçeçik ve Erdoğdu mahalleleri arasındaki Komnenos Sarayı alanındaki surlar, mahzenler, kanallar için arkeolojik kazılar yapılacak. Kazı alanında bulunan yerleşim yerleri istimlak edilerek alan açık hava müzesine dönüştürülerek ziyaretçilere sunulacak.

‘DÜNYAYA TANITACAĞIZ’

Bu projenin ardından diğer tarihi yerlerin turizme kazandırılması için çalışma yapılacak. Projeyle ilgili bilgi veren Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “4 bin yıllık kentin tam ortasındayız. Tarihi şehrimizin merkezi Ortahisar’ı dünyaya yeni yüzü ile lanse edeceğiz” dedi.

01.02.2014 Akşam