Arkeologlar İstihdam Mağduru

1009

Türkiye’de yılda iki bin arkeolog mezun olsa da, Kültür ve Turizm Bakanlığı yalnızca 15 kişiye istihdam sağlıyor. Arkeologlar kurdukları platform ile daha fazla istihdam için mücadele ediyor.

Atanamayan öğretmenlerden sonra, arkeologlar da örgütlenip, haklarını aramaya başladı. Türkiye’de 41 üniversitede arkeoloji bölümü var. ÖSYM bu bölüm için 2768 kontenjan ayırmış durumda. Yılda ortalama iki bin kişinin mezun olduğunu varsayarsak; Bakanlığın alımı yüzde biri bile bulmuyor. Çünkü Bakanlık, bünyesinde sadece yılda 15 arkeologa istihdam sağlayabiliyor. Arkeologlar, Kültür Bakanlığı bünyesi dışında farklı çalışma alanlarında imkânların da çok kısıtlı olduğunu dile getiriyor. Öyle ki, bu durum bölüm öğrencilerini, okumaya başladıkları ilk yıllardan itibaren umutsuz ve mutsuz insanlar hâline dönüştürüyor.

Konuyla ilgili olarak kurulan ve daha fazla istihdamın, devlet nezdinde nitelikli arkeologların yetiştirilmesi için mücadele veren Arkeologlar Derneği Başkan Yardımcısı Binnur Çelebi, niteliksiz ve deneyimsiz, kâğıt üzerinde diplomalı arkeologlar yetiştirildiğine dikkat çekiyor.

VEKİLDEN TWITTER ENGELİ

Çelebi, son yıllarda özellikle sosyal medya üzerinden çalışmalarını yürüttükleri Arkeolog İstihdam Platformu ile gündemde olan bir isim. Çelebi, arkeologların sıkıntıları için “Bütün bu yanlış ve haksız uygulamalara son verdirerek, arkeolojinin ülkemizde çanakçömlekçi olarak değil de saygın bir bilim dalı olması için çabalıyoruz. Basında, bırakın yeterince sesimizi duyurmak için yer almayı, meslektaşımız olan Ak Parti Van Milletvekili Sayın Gülşen Orhan bile, Twitter üzerinden kendisine sorunlarımızı anlattığımızda hesabımızı engellemekle yetindi. Tek isteğimiz bu hazin durumu, biraz olsun iyiye çevirebilmek. On binlerce gencimize istihdam yaratmak aslında çok da zor değil. Bildiğim kadarıyla geçen yıl Diyanet Başkanlığı bünyesine 3750 personel alındı. Oysa 50 yılda Kültür Bakanlığı’na bu kadar personel alınmadı. İşte en büyük fark ve problem bu…” ifadelerinde bulundu.

İMZALAR MECLİSE SUNULDU

İstihdamın yanı sıra, ücret almadan kazılara katılmak isteyen yeni mezunların da sıkıntı yaşadığı kaydediliyor. Kazı çalışmalarına katılacakların seçiminin üniversitedeki kazı başkanlarının tekelinde olduğunu dile getiren platform, “Kültür Bakanlığı bu konuyla ilgili de bir çalışma yapmalı. Yeni mezunlar kazılarda yer almak istiyor ama öğretmenler buna müsaade etmiyor. Ortak bir havuz oluşturulmalı ve mezunlar sırayla bu havuzdan kazılara dağıtılmalı” ifadelerinde bulundu. Arkeolog İstihdam Platformu çalışmalarını sadece sosyal medya üzerinden yapmıyor. Başlattıkları bir imza kampanyasıyla iki binden fazla imza toplayıp, Meclis’e sunup, daha fazla istihdam ve sorunların çözülmesine dair başvuruda bulunmuşlar. Atama öncesindeyse Bakanlığa faks çekme eylemi yapıp, BİMER kanalıyla da soru yağmuruna tutmuşlar. Platforma tek destek ise CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar’dan gelmiş. Meclise arkeologların sorunlarıyla ilgili bir soru önergesi veren Çandar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan, meslek ile ilgili herhangi yeni bir proje olup olmadığı, istihdam probleminin nasıl düzeltileceği ve yabancı kazılara Türkiyeli arkeologları çalıştırma zorunluluğu getirilip getirilmeyeceğinin cevaplarını istedi.

03.03.2014 Taraf