arkeolojihaber.net 5 YAŞINDA

2
539

Mart 2009 tarihinde güncel arkeoloji haberlerini ilgililerine ulaştırmak için çıktığımız yolda beşinci yılı doldurduk. Bu beş yıl boyunca Türkiye’nin farklı farklı yerlerinden ve yayın kuruluşlarından yararlanarak 4 bin 9 haber yayınladık. Yayınladığımız haberler yaklaşık 461 bin 103 tekil ziyaretçiyle buluştu.

arkeolojihaber.net her geçen gün okuyucularımızdan aldığımız görüş ve yorumlar sayesinde gelişmeye devam etmekte. Yolu arkeolojiden geçen ve bizlerin yanında yer alan okurlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Sizlerden aldığımız güç ve destek ile yayın akışımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerle…

arkeolojihaber.net ekibi

2 YORUMLAR

 1. Sayın Yetkililer,

  bir Tarsus sevdalısı olarak yıllardır çıkarılmayı bekleyen bir eski Roma su kanalizasyonu hususunda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Seneler önce Tarsus`ta arkeolojik geziler yapmış, Tarsus `un tarihini çok iyi bilen bir ingiliz Arkeoloğu ile geçen ay Londra`da tanıştım ve Tarsuslu olduğumu söyleyince derin bir sohbete daldık. Yakın zamanda da Tarsus`a gittiğini ve de internetten son kazı çalışmalarınıi takip ettiğini söyledi. Bu arada tabii ki Tarsus`un yerlilerinden de bilgiler almış ve şöyle anlattı:

  “Şimdiki TARSU Alış-veriş Merkezinin karşısındaki benzin istasyonunun hemen arkasına düşen 4-5 eve ve sokağın karşı tarafındaki evlere ve hatta tüm o sokağa 50-60 senedir Belediyeden Vidanjör (tuvalet temizleme arbası) hiç gelmemiş, çünkü ihtiyaç olmamış. Belediyeden sorulabilir ! Yani lağım ve atık sular esrarengiz bir kanaldan gidermiş. Bunu ona yerli halk anlatmış. Hatta bir keresinde bir tuvalet çukuru (hela) kazılırken bir mermer sütuna rastlanmış ama Arkeolojik kazı yapılır korkusuyla hemen kapatılıp biraz ileride kazmaya devam edilmiş. Bu ingiliz Arkeoloğa göre orada Romalılardan kalma birçok sütunlar ve de bir Roma kanalizasyonu (Zisterne=Cistern) bulunmaktadır.

  Bu bilgiler bence sansasyon niteliğindedir. Yarım asırdan fazla bir zamandır akan bu tuvalet pislik ve atık sular nasıl uzun bir kanaldan akıp gitmiş ve acaba denize kadar mı gidiyor? Eğer bu kazılır da meydana çıkarsa Tarsus`un Tarihinde yeni bir yaprak açılır düşüncesindeyim.

  Bilgilerinize saygıyla sunarım.

  Bir Tarsussevdalısı HİCABİ BÜYÜKTÜRK