‘Dekorasyon Olmasını Kabul Etmiyoruz

685

UNESCO Sualtı Arkeolojisi Unitwin Network Koordinatörü ve Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin devamı olan 12 parçanın Gaziantep’ten kaçırıldığının bilimsel olarak kanıtlandığını vurguladı. 

Bowling Green State Üniversitesi yönetiminden evrensel değerlere uygun bir davranış beklediklerini dile getiren Dr. Öniz, “2013’te aynı üniversiteden Dr. Stephanie Hooper ile arkadaşları Dr. Rebecca Molholt, Dr. Rebecca Martin ve Harran Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Önal, 12 parçanın Zeugma kaynaklı olduğunu ortaya çıkarttı. Bu sonuç Zeugma Kazı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından da doğrulandı. Şüphesiz ki bu arkeolojik eserler olmaları gereken yere yani Gaziantep’e getirilmeli. Modern müzecilik teknolojisine uygun 30 bin metrekarelik Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmeleri böylesi önemli bir dünya kültür mirasına en uygun davranıştır.

ABD’deki üniversitenin sorumluluğu son iki yılda değil satın aldığı 48 yıl öncesinde başlıyor. Eserlerin tiyatrosu zemininde basit bir dekorasyon unsuru gibi kullanılmasını kabul etmiyoruz. Eserlerin iadesine yönelik çalışmalar dikkatle yürütülüyor” dedi.

Çingene Kızı’nın devamı

Çingene Kızı mozaiği; 1998’de Gaziantep’e bağlı Nizip ilçesinin 10 kilometre doğusunda bulunan Zeugma Antik Kenti’ndeki bir villanın 300 metrekarelik tabanının parçası olarak bulunmuştu. Mozaik o tarihten beri şehrin sembolü olarak kullanılıyor. Çingene Kızı’nın cinsiyeti tartışma konusu olurken Yer Tanrıçası ve Tanrıların Anası Gaia olabileceği düşünülüyor. Milattan sonra 2. yüzyıla ait eser 9 Eylül 2011’den beri Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor. ABD’de yer süsü olarak kullanılan 12 parçanın bu mozaiğin parçası olduğu belirlendi. Üniversitenin müzayededen 35 bin dolara satın aldığı, 2 bin 500 dolara restore ettiği öğrenildi.

03.03.2014 Milliyet