Antalya’da Antik Kent Sular Altında Kalacak

854

Antalya’da 1. derece arkeolojik sit alanı olan antik kent, sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Alana DSİ tarafından gölet yapılacak.

Antalya Manavgat İlçesi Çardak Köyü’ndeki 1. derece arkeolojik sit alanı olan antik kent ve o döneme ait mezarlar sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Büyük bir alana yayılı antik kent, yapılması planlanan “Antalya-Manavgat-Topsurlar göleti rezervuar ve sulama alanı”nın içinde kalıyor.

DSİ 13. Bölge Müdürlüğü 1000 Günde 1000 Gölet Göl-Su Projesi kapsamında Antalya’da depolama kapasitesini arttırmak ve büyük sulama projelerini dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçmek amacıyla birçok bölgede gölet projeleri yaptı. Bu gölet projelerinden biri de “Antalya-Manavgat-Topsurlar göleti rezervuar ve sulama alanı”. Bu alan içerisinde antik kent ve o öneme ait mezar kalıntıları olduğu için Müdürlük, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuş.

BAŞKA YER MÜMKÜN MÜ

Kurul, 4 Haziran 2013 tarihinde gölet yapılması için planlanan arazide antik dönem yapı kalıntıları bulunduğu ve bu alanın 1. derece arkeolojik sit alanı olduğu gerekçesiyle baraj alanının planlanan alanın dışında başka bir yerde planlanması gerektiğini belirtti. Ancak yine aynı kararda “Barajın başka yerde mümkün olmaması ve bu durumun ilgili idarece belgelere dayalı olarak Bakanlığımıza iletilmesi halinde alana gönderilecek bir heyet ile tekrardan değerlendirmeye alınacağı” ibaresi gölet yapımı için bir açık kapı bıraktı.

MEZARLAR TAŞINACAK

Bu yazı üzerine çok geçmeden DSİ göletin başka bir alanda yapılamayacağı gerekçesiyle Koruma Bölge Kurulu’na başvurdu. Kurul, 16 Aralık 2013 tarihinde alanla ilgili kararını verdi. Buna göre alanda bitki temizliği yapılacak. Eğer arazide tespit edilebilen yakın tarihli bir mezar varsa köy mezarlığına nakil yapılacak. Müze Müdürlüğü denetiminde envanter çalışmasından sonra gölet yapımı da gerçekleştirilebilecek.

18.03.2014 Taraf