‘Tarih Öncesi Yaşam Müzesi’ açıldı

1361

İzmir’de yerleşik yaşamın 8 bin 500 yıllık olduğunu kanıtlayan buluntuların çıkarıldığı Yeşilova Höyüğü’nü bulunduğu alanda ‘Bornova Belediyesi Tarih Öncesi Yaşam Müzesi’ açıldı.

Müze ziyaretçileri buluntu sergisi, kazı evi ve alanı, tarih öncesi köy evinde tarih öncesi yaşamla ilgili bilgi edinebilecek.

Bornova Belediye Başkanı CHP’li Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Bornova’nın bir kültür kenti olduğunu, ‘Tarih Öncesi Yaşam Müzesi’ni de bunun sonucu olarak yaptıklarını söyledi. Sındır, “Yeşilova Höyüğü 8 bin 500 yıllık bir höyük. Kazılar, bize tarih öncesi dönemle ilgili bilgiler verdi. Bulguları başka bir yerdeki müzede sergiliyor olmaktan mutlu olmadım. Kazı alanı yakınındaki bir müzede sergilenmesi gerekitiğine inandım. Bugün bunu gerçekleştirdik. Kent kimliğinin kazandırılması yönünden çok önemli bir işlevi olacak.

Gerek öğrencilerin eğitimi gerekse turizm açısından büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Turizm rehberlerinin güzergahında yeralacak. Müzeyi mimari bir yarışma sonucu yaptık. Fonskiyonel bir yapı olmasının yanırısa kent için estetik bir yapı kazandırdık. Dünya Mimarlık Yarışması’nda ilk 10 proje arasında yeraldı. Tarih Öncesi Yaşam Müzesi’ne yöre halkının da sahip çıkacağına inanıyorum” dedi.

Yeşilova Höyüğü Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, kent tarihini değiştiren buluntuların bu bölgeden çıktığını söyledi. Müzenin birkaç bölümden oluştuğuna, pek çok unsuru içinde barındırdığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Derin, “Sergi alanı var. Kazı evinde yapılan çalışmalar izlenebiliyor. Tarih öncesi yaşamdan köy evi var. Burada o dönemin yaşamıyla ilgili bilgiler öğrenelibilinecek. Eğitim parkı var. Yeşilova Höyüğü kazı alanı da müze içinde yeralıyor. Tüm bu unsurları Türkiye’de bir araya getiren ilk müze olma özelliğini taşıyor. Dünyada da benzerleri çok az. Bir kültür merkezi işlevi görecek” dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARI YALNIZ BIRAKMADI

Tarih Öncesi Yaşam Müzesi açılışında Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır’ı, hepsi CHP’li olan Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ve Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak yalnız bırakmadı. CHP Bornova Belediye Başkan adayı Olgun Atilla, Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, Karacaoğlan ve Yeşilova Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği (KAYED) Başkanı İbrahim Aktaş ve Bornovalılar da açılışa katıldı.

19.03.2014 Gerçek Gündem