Taşınmaz Kültür Varlığı Sayısı Arttı

1056

Tarih öncesindeki konumuyla dikkat çeken ve pek çok antik yerleşim merkezine sahip Kırklareli’de gerçekleştirilen envanter çalışmasıyla, kayıtlı taşınmaz kültür varlığı sayısının bilinenden daha yüksek olduğu tespit edildi.

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, yaptığı açıklamada, farklı medeniyetlerin geçiş bölgesinde olan Kırklareli’nin kültür varlığı açısından zengin olduğunu söyledi.

Kırklareli’de taşınmaz kültür varlığı envanterinin ilk kez çıkartıldığına dikkat çeken Macit, “Kırklareli’de hiç taşınmaz kültür varlığı envanter çalışması yapılmamış. Çeşitli gezi ya da köylülerin haber vermesi üzerine görünen tarihi yapılar envanter listesine kaydedilmiş” diye konuştu.

Macit, envanter çalışmaları kapsamında geniş ölçüde alan taraması yapıldığını, 199 yerleşim biriminde, Kırklareli’nin tarihine ışık tutacak 937 eser bulunduğunu vurguladı.

Tarama çalışmalarının 6 ay sürdüğünü belirten Macit, şöyle konuştu:

“Arazi çalışmaları bitti. Sisteme veri girişleri yapılıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü kabul komisyonu veri girişlerini kontrol ederek tescilleme işlemini yapılacak. Kırklareli’de şimdiye kadar envanter çalışması yapılmamış. Çeşitli gezi ya da köylülerin haber vermesi üzerine görünen tarihi yapılar envanter listesine kaydedilmiş. Sanat tarihçisi, mimar, arkeolog ve şehir plancısının yer aldığı ilk kez bu kadar geniş çaplı bir arazi taraması yapıldı. İl, ilçe, belde ve köyler dahil 199 yerleşim alanında tarama yapıldı. Kayıtlarda 460 gözüken taşınmaz kültür varlığı sayımız, yapılan arazi çalışmalarıyla 937’ye yükseldi.”

Macit, bugüne kadar Trakya’da sadece Edirne’nin Lalapaşa ilçesinde dolmenlerin olduğunun bilindiğini, çalışmalar sırasında Kofçaz ilçesinde de iyi durumda olan dolmenler ve kayıtlarda olmayan birçok kale tespit edildiğini dile getirdi.

Macit, tespit edilen kültür varlıklarının haritalandırma çalışmalarında da sona gelindiğini kaydetti.

26.03.2014 Yeni Şafak