Trak Tapınakları, Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

1322

Antik çağda Trakya bölgesinde yaşayan Trak topluluğundan günümüze kalan tapınakları, koruma altına alınmadığı için tahribata açık duruma geldi.

Traklar üzerine önemli çalışmaları bulunan Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Traklar’dan kalan dönemin çok fazla bilinmediğini, o dönemden kalan birçok eserin de yok olup gitme tehlikesi altında olduğunu söyledi.

Trakya’nın kültür ve tarih açısından çok zengin ancak tanıtım açısından zayıf bir bölge olduğunu belirten Beksaç, şöyle konuştu:

“Edirne ve Kırklareli’de doğal kayalar üzerine şekillendirilmiş önemli Trak tapınakları bulunuyor. Yaptığımız çalışmalarda birçok tapınak ortaya çıkardık. Edirne sınırları içerisinde 30 tapınak belirledik. Büyüklü ve küçüklü şekilde Kırklareli’dekileri de kattığımız zaman bunların sayısı 50’yi aşmış durumda. Şu anda bu tapınakların hiçbiri turizme açılmadığı gibi tanıtımı da gerçekleştirilmedi. Tahribata açık durumdalar. Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerde aynı tarihi özelliği taşıyan yapılar turizme açıldı.”

“Trakya için önemli bir kazanç”

Beksaç, buldukları yapılar arasında geçmişi 8 bin yıl önceye dayanan bir tapınak da bulunduğunu ve bu tapınağın Trakya için önemli bir kazanç olabileceğini vurguladı.

Trakya’da bulunan türde tapınaklara Avrupa’nın birçok bölgesinde ilgi gösterildiğini ancak Trakya bölgesindeki tapınakları yeterince tanıtılmadığı için bilinmediğini aktaran Beksaç, şöyle devam etti:

“Bu yapılara baktığımız zaman Trak kültürünü, ruhunu ve değerlerini anlıyoruz. Trak tapınaklarındaki din, madde tapınım şeklinde olmaktan çok İslam terminolojisiyle ifade etmek gerekirse bir tevhid dini şeklinde ortaya çıkmış. Dini ibadet soyut kavramlar çevresinde şekilleniyor ve doğayla kaynaşmış bir biçimdedir. Korkunç bir astronomi ve gizem bilgisi var. Bunların arasında Trak tapınakları bir dünya ve evren sembolü olarak duruyor.”

Beksaç, İbrahim Peygamberin oğlunu kurban etme olayının geçtiği yerin de bir kaya tapınağı olduğunu söyledi.

Mısır piramitlerinin ülkesine önemli bir girdi sağladığını anımsatan Beksaç, “Trak tapınaklarının korumaya alınarak, turizme açılması gerekiyor. Bu bölgenin turizm açısından daha fazla tanınmasını da sağlar” diye konuştu.

13.03.2014 haberler.com