Paha Biçilmez 5 Bin Tarihi Eser Sonunda Yakalandı

1733

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele ekipleri ile İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince gerçekleşen ortak tarihi eser operasyonunda paha biçilemeyen 5 bin çeşit tarihi eser ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Malkara İlçesinde N.İ. (45)’nin tarihi eser kaçakçılığı yapmış olduğu bilgisine ulaşan Tekirdağ İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize İşlerle Mücadele ekipleri tarihi eserleri ele geçirmek için faaliyet başlattı. Yaklaşık 4 ay devam eden faaliyet akabinda N.İ.’nin evine operasyon yapıldı. Evde tarihi eserlere ulaşan ekipler, aramaları genişletilerek N.İ’nin iş yerinde de incelemeler gerçekleştirdi. Yapılan aramalar akabinda N.İ’nin evinde Tunç, Roma, Osmanlı ve Bizans dönemlerine ilişkin Milattan önce 2 bin, milattan akabinde ise 2’nci ve 3’ncü yüzyıllara ilişkin 4 bin senelik paha biçilemeyen, içerisinde testi, çömlek, ilaç havanları, sikke ve farklı dönemlere ilişkin paraların yer aldığı 5 bin çeşit tarihi eser sonunda yakalandı.

Olayla alakalı olarak N.İ gözaltına alınırken, yakalanan tarihi eserlerin kıymetli olanları ayrılarak Tekirdağ Müzeler Müdürlüğüne teslim edildi.

03.04.2014 Arca Haber Ajansı