Türkiye’nin Su Altı Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

1022

Konya’daki Selçuk Üniversitesi su altı arkeolojisi ekibi, başta Antalya olmak üzere Türkiye’nin birçok kıyısında yaptığı çalışmalarla, ülkenin su altında kalan tarihini 15 yıldır su yüzüne çıkarıyor.

Denize kıyısı olmayan Konya’da Selçuk Üniversitesi (SÜ) Sualtı Arkeolojisi ekibi, yaklaşık 15 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle yaptığı çalışmalarla, Türkiye’nin su altındaki değerlerini tespit ediyor. Ekip, Antalya’nın Kemer ilçesinde kurulacak su altı araştırma merkeziyle de bu çalışmalarını taçlandırmaya hazırlanıyor. SÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve SÜ Sualtı Arkeolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Hakan Öniz, yaptığı açıklamada, UNESCO ile su altı kültür mirasının korunması amaçlı kapasite yapılandırma konusunda uluslararası faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Öniz, bu kapsamda uluslararası çalışmalar yapmak amacıyla, geçen yıl Kemer’de Sualtı Arkeolojisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin temelini attıklarını belirtti.

15 YILDIR ARKEOLOJİ FAALİYETİ YÜRÜTÜLÜYOR

Yaz aylarında belirli günlerde deniz kıyılarına giderek, su altında araştırma yaptıklarını anlatan Öniz, şöyle devam etti: “Merkezimizi kuran Prof. Dr. Ahmet Adil Tırpan’a ‘Konya’da deniz yok, su altı arkeoloji çalışmalarını nasıl yapacaksınız?’ diyorlardı. O da ‘Bu doğru ama bundan 55 yıl önce Teksas’taki bir üniversitede su altı arkeolojisiyle ilgili eğitimlere başlanmış. Dünyada ve Türkiye’de su altı arkeolojisini başlatan kurumların bazılarının denize kıyısı yok’ diyordu. Biz de bu anlamda yaklaşık 15 yıldır Kemer’de su altı arkeolojisi faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in önderliğinde, üniversitemiz de bunu kazanıma dönüştürdü. Bu kapsamda, birkaç ay içinde kütüphane, sınıflar, misafirhane bölümleri ve laboratuvarlarıyla Kemer’de bir su altı merkezimiz hizmete girecek.”

ARKEOLOJİK KALINTILARIN TESPİTİNİ YAPTIK

Öniz, Türkiye kıyılarında yapılan su altı çalışmalarının büyük bölümünün, SÜ kadrosu tarafından yürütüldüğünü vurguladı. Öniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “640 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridine sahip Antalya’da şu ana kadar Alanya, Manavgat, Muratpaşa, Konyaaltı, Kemer, Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde Tunç Çağı’ndan Osmanlı dönemine kadar batık, liman, demirleme yeri ve başka arkeolojik kalıntıların tespitini yaptık. Türkiye’de SÜ ekibin yüz katı da olsa, yine herkes için keşfedilecek kültürel miras vardır.”

05.04.2014 Yeni Şafak