İznik Roma Tiyatrosu Meclis Gündeminde

973

Bursa’nın turizminde önemli bir yere sahip olan İznik Roma Antik Tiyatrosu’nda ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulan kazı çalışmaları Meclis gündeminde…

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Tarihi MÖ 4′üncü yüzyıla kadar uzanan, Bitinya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapan İznik ilçesinin, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilmesi planlanırken, İznik Roma Antik Tiyatrosu’nda ödenek yetersizliği nedeniyle kazı çalışmalarının durdurulmasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e soru önergesi verdi.

Yerel seçimlerle birlikte kapatılan İl Özel İdaresi’nin ayırdığı 1 milyon 350 bin lira kaynakla tiyatronun toprak altında kalan pek çok bölümü gün yüzüne çıkarken, daha fazla ödeneğe ihtiyaç duyulan tiyatroyla ilgili şu sorulara yer verildi:

1. İznik Roma Antik Tiyatrosu’ndaki kazı çalışmalarının ödenek yetersizliği nedeniyle durdurulduğu iddiası doğru mudur?

2. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilmesi planlanan İznik ilçesinde yarım kalan kazı çalışmalarının devam ettirilmesi için Bakanlık olarak herhangi bir girişimde bulunacak mısınız? Ödenek sağlanması yönünde bir girişiminiz olacak mıdır?

3. Kazı çalışmalarının yarım kalmasından sonra konuyla ilgili yeterli desteği göstermediğiniz yönündeki iddia doğru mudur?

4. İznik Roma Antik Tiyatrosu’nda yapılan kazı çalışmalarında bugüne kadar hangi tarihi eserlerden toplam kaç adet ortaya çıkarılmıştır?

09.04.2014 bursadabugun.com