Amerika’ya Kaçırılan Zeugma Mozaikleri İade Edilsin

1279

Aktüel Arkeoloji Dergisi öncülüğünde change.org’da başlatılan imza kampanyası ile Anadolu’dan Amerika’ya kaçırılan Zeugma mozaiklerinin iadesi isteniyor.

Anadolu’dan kaçırılan 12 parça Zeugma Mozaiğinin Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi’nde dekorasyon amaçlı sergilendiğini belirten Aktüel Arkeoloji Dergisi, bu eşsiz tarihi mirasın ait olduğu topraklara iadesi için harekete geçti.

Kaçırılan mozaiklerin Zeugma’ya ait olduklarının kanıtlandığını belirtildiği ve Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne iade edilmesi gerektiği imza kampanyası ile ilgili detayları aktarıyoruz.

Zeugma’dan Amerika’ya kaçırılan mozaikler iade edilsin
Başlatan: Aktüel Arkeoloji Dergisi
Kampanyanın muhatabı: Bowling Green State University

Anadolu tarihinin özgün eserleri olan Zeugma Mozaikleri, kaçak kazılar sırasında yağmalanmış, parçalanmış ve yasal olmayan yollarla yurt dışına kaçırılmıştır. Arkeolojik eserler; insanlık tarihini aydınlatmada, insanı anlamada ve geçmişin mirasını bilgi olarak topluma aktarmada önemli rol oynarlar. Bu nedenle, eserlerin yağmalanması ve yasadışı yollarla yurtdışına kaçırılması, geçmişin tanıkları olan bu eserleri sadece satın alınacak bir objeye dönüştürür. Her şeyin ötesinde suçtur. Bowling Green State Üniversitesi’nde dekor amaçlı kullanılan ve Anadolu’ya ait olan mozaiklerin en kısa zamanda kendi topraklarına, Anadolu’ya iade edilmesi gerekmektedir.

1960’lı yıllarda Zeugma ve çevresinde yapılan kaçak kazılar sırasında yurtdışına kaçırıldığı tespit edilen, MS 2.-3. yüzyıllara tarihlenen 12 parça mozaik, Amerika’nın Ohia Eyaletindeki Bowling Green State Üniversitesi tarafından 1965 yılında Manhattan’daki bir sanat galerisinden satın alınmıştır. 3.500 dolara satın alındığı bilinen mozaikler Bowling Green State Universitesi, Wolfe Center Binası, Eva Marie Saint tiyatrosunun lobisinde dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır.

Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Dr. Stephanie Hooper tarafından mozaikler üzerinde yürütülen çalışmalar, bu parçaların Zeugma’dan kaçırılmış olduklarını kanıtlamıştır. Şüphesiz ki bu arkeolojik eserler olmaları gereken yere, modern müzecilik teknolojisine uygun olarak 30 bin metrekarelik alana inşa edilmiş olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’ne derhal iade edilmelidir.

KAMPANYAYI DESTEKLEMEK İÇİN İMZALAYINIZ

12.04.2014 turizmhaberleri.com