Arkeolojihaber.net Özel Haberi – 2200 Yıllık Berberkaya Mezar Anıtı’nın Durumu İçler Acısı

1535

Bursa’nın İznik ilçesinde yer alan ve Bithynia Kralı II. Prusias ait olduğu düşünülen 2 bin 200 yıllık Berberkaya Mezar Anıtı’na, definecilerin dinamitle verdiği zarar görenleri üzüyor.

Bursa’nın İznik İlçesi’nde Elmalı Dağı’nın yamacında bulunan ve halk arasında “Berber Kaya” olarak nitelendirilen koyu gri kalkerden yapılmış devasa lahitin son hali görenleri üzüyor. Yüzyıllarca sapasağlam ayakta kalan Bursa tarihinin önemli kanıtlarından lahit, 1953 yılında define meraklıları tarafından paramparça edildi. 17 ayrı parçaya ayrılarak dağın yamaçlarına dağılmış bir şekilde duran Berberkaya Mezar Anıtı, günümüzde de yoğun tahribata maruz kalıyor. İçinde ateş yakılan ve duvarlarına yazı yazılan Bursa’nın ve Anadolu’nun önemli tarihi belleği lahit, ilçenin Helenistik döneme ait tek yapı parçası olma özelliğini de taşıyor.

Devlet yetkililerinin acilen önlem almasını isteyen yöre halkı, çok değerli bir tarihi miras olan Berberkaya Mezar Anıtı’nın restore edilerek eski haline getirilmesini veya en azından mevcut haliyle koruma altına alınmasını arzu ediyor.

“Berberkaya Mezar Anıtı”
İznik’te Helenistik çağa ait tek eserdir. Tek parça taştan yapılan eser üçgen alınlıklı, kırma çatılıdır. Üzerinde sade işçilikli dekoratif bezemeler, silmeler ve kabartma kalkan göbeği gibi motifler vardır. Yöre halkının “Berber Kaya” olarak adlandırdığı devasa boyuttaki bu anıt mezarın Bithynia Kralı II. Prusias (M.Ö. 185-149) için yapıldığı söylenir.

15.04.2014 arkeolojihaber.net Fotoğraf: Ayhan Uyan