Çatalca’da ki Mağaralar Defineciler Tarafından Tahrip Ediliyor

2319

Çatalca’da Bizans ve Osmanlı’dan kalma su kemerlerini yağmalayan define avcıları şimdi de mağaralarda cirit atıyor. Metrelerce yükseklikte tahta merdiven kurup oyuklardan içeri giriyorlar.

Roma, Bizans ve Osmanlı eserlerinin bulunduğu Çatalca’yı mesken tutan defineciler, ölümle dans ediyor. Su kemerlerinin altını üstüne getiren yağmacılar şimdi de gözlerini Yalıköy sahil şeridi üzerinde bulunan mağaralara dikti.

KAYALIKLARA ÇAKILACAKLAR

Define avcıları, profesyonel dağcıların başvurduğu yöntemle, metrelerce yükseklikten mağaralara inmek için tahta merdivenler kullanıyor. Gözü dönmüş yağmacıların merdivenden düşmeleri halinde Karadeniz’in azgın sularına ya da kayalıkların üzerine çakılarak hayatlarını kaybetme riski çok yüksek. Definecilerin yaptığı yasadışı kazıların takipçisi olan Ahmet Rasim Yücel isimli vatandaş çektiği fotoğrafları Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göndereceğini belirterek, şunları söyledi: Define avcıları Çatalca’yı yağmaladı. Yıllardır bu kişilere karşı mücadele ediyoruz. İnceğiz mağaralarını kurtardık derken, Bizans mezarlığı talan edildi. Ne yapsak fayda etmiyor.

13.04.2014 Akşam Haber Ercan ÖZtürk