Bu Kentte 2 Bin Yıldır Yaşam Devam Ediyor

1094

Tokat’ta Sebastapolis Antik Kenti üzerine kurulan ve turizmin gözde merkezlerinden biri olmaya aday olan Sulusaray ilçesi, ziyaretçilerini bekliyor.

Sulusaray Belediye Başkanı Halil Demirkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sebastapolis Antik Kenti’nde 22 yıl sonra kazı çalışması yapıldığını hatırlatarak, “2013 yılında İl Özel İdaresi’nin bütçesinden ayrılan 200 bin lira ile 2,5 ay süren kazı çalışması yapıldı. Bu, kentin gün yüzüne çıkarılması için yeterli bir ödenek değil, 2014 yılında Turizm Bakanlığı’nın destekleri ve Özel İdare’den olmak üzere 1 milyon lira ödenek sağlamayı düşüyoruz. Efes gibi olan Sebastapolis kentimizi Sulusaray’a kazandırarak, ilçemizi turizmin gözdesi haline getirmek amacındayız” diye konuştu.

Yöre halkının, arkeologların sayesinde antik kentle ilgili bilinçlendiğini belirten Demirkol, şunları söyledi:

“Şu anda vatandaşlarımız, her şeyin bilincinde, antik kentimiz gün yüzüne çıktığında Sulusarayımızın Efes gibi turizm cenneti olacağının bilincinde, bunu heyecanla bekliyor. Şu ana kadar Turizm Bakanlığı bünyesinde olmadığı için sadece İl Özel İdaresi’nden ayrılan kaynakla kazılar yapıldı. Turizm Bakanlığı’nın kazı yapabilmesi için ‘turizm kenti’ ilan edilmesi gerekiyor. Biz de Turizm Bakanlığına ilçemizin ‘turizm kenti’ olması için müracaatımızı yapacağız.”

Antik kentin bulunduğu alanda evler olduğunu dile getiren Demirkol, “Sebastapolis Antik Kenti’nin üzerindeki evlerin bir an önce kamulaştırılması gerekiyor” dedi.

Sulusaray Belediye Başkanı Demirkol, şunları kaydetti:

“İlçemizde 900 dönümlük bir alan TOKİ’ye devredilmiş durumda. Konutlar yapılması lazım. İlçemizde hayvancılık gelişmiş durumda olduğu için 500 metrekarelik alanlara ev yapmak gerekiyor çünkü vatandaşlarımızın ahırlarının da olması gerekiyor ya da herkesin evinin değeri verilerek buradaki kamulaştırmanın bir an önce bitirilmesi gerekiyor. Kamulaştırılması gereken yaklaşık 150 evimiz var. Vatandaşlar kamulaştırmaya karşı çıkmıyor. Buradaki evler eski olduğu için kimse yıkamıyor. Buradaki halk bir an önce kamulaştırmanın yapılmasını istiyor. Kazı çalışmasının bir an önce başlaması için mücadele vereceğiz.”

Sebastapolis Antik Kenti

Tokat Kent merkezine 69 kilometre uzaklıktaki Sulusaray’da bulunan ve kuruluşu kesin olarak bilinmeyen Sebastapolis Antik Kenti’nin, bazı kaynaklarda, milattan önce 1. yüzyılda kurulduğu belirtiliyor.

Roma İmparatoru Trajan zamanında, milattan sonra 98-117 yıllarında, Pontus Galatius ve Polemoniacus eyaletlerinden ayrılarak Cappadocia (Kapadokya) eyaletine dahil edildiği kaydedilen antik kentin, o dönem geçiş yolları üzerinde bulunması ve bugün de kullanılan Termal kaynaklar sayesinde 2 bin yıl kadar önce Karadeniz’in en büyük 5 şehrinden biri olduğu anlatılıyor.

Roma İmparatorluğu döneminde çok az şehrin sahip olduğu zenginliğin bir göstergesi olarak para basma yetkisine sahip olduğu ifade edilen Sebastapolis’in, büyük savaşlar, yıkımlar, afetler ve geçiş yollarının değişmesi sonucu eski önemini kaybettiği, zamanla unutulduğu kaydediliyor.

19.04.2014 haberler.com