Osmanlı’nın Anadolu’da İnşa Edilen En Uzun Köprü Restore Ediliyor

1667

Çorum’un Osmancık ilçesinde bulunan ve Osmanlı Devleti tarafından Anadolu’da inşa edilen en uzun köprü özelliğini taşıyan ve Sultan ikinci Beyazıt tarafından yaptırılan Koyunbaba Köprüsü’nde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

İlk defa 2010 yılında gündeme getirilen ve dönemin bakanına dosya halinde sunulan köprü restorasyonu 2013 yılında ihale edildi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan AKP Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, ”Osmanlı arşiv kayıtlarında ikinci Beyazıt Köprüsü olarak yer alan köprünün Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilen en uzun köprü olma özelliğinin yanı sıra Osmanlı yol ağında önem arz eden bir özelliği de söz konusudur.” dedi.

Köprünün, tarihi İpek Yolu’nda da çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Bağcı, Osmancık ilçesi önemli bir geçiş noktası olduğunu kaydetti. Bağcı, ”Cihan İmparatorluğu buraya Kızılırmak üzerine bir köprü inşa etme ihtiyacı duymuştur. Bu bilgilerin yanı sıra bölge halkı tarafından çok sevilen ve köprünün yapımında manevi destek sağlayan Hz. Koyunbaba’nın adı da bölge halkı tarafından köprüye isim olarak verilmiştir. Köprü bir ana göz ve sağ ve sol kısımlarda yer alan sekiz artı sekiz olmak üzere 17 gözlü olup 7,5 metre genişliğinde ve 250 metre uzunluğundadır. Yaklaşık 30 yıl önce yapılmış olan hatalı restorasyon işlemi nedende taşlar üzeri sıvanmış ancak orijinal taşların hava ile teması gerektiğinden zaman içerinde sıvalar deforme olmuştur. Bu restorasyonda ise köprü aslına uygun olarak restore edilecek ve turizme kazandırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

15.04.2014 haberler.com