2200 Yıllık Berberkaya Lahiti, Meclis Gündemine Taşındı

1562

Dünyada tek parça taştan yapılmış tek lahit olma özelliğini taşıyan 2200 yıllık Berberkaya mezar anıtı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan mezar anıtı, defineciler tarafından dinamitle parçalandı. Mezarın içinde ateş yakılıp üzerine isim kazındı. Yöre halkı tahrip edilen ve parçaları dağın yamaçlarına dağılan anıtın korunması için önlem alınmasını istiyor.

Yok olma tehlikesi altındaki tarihî mezar anıtı CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir tarafından Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Erdemir, anıtın durumunu anlatarak “Yoğun tahribata maruz kalan, Bursa ve Anadolu’nun önemli tarihî bellekleri arasında gösterilen lahitin korunmasına yönelik girişimde bulundunuz mu? Bulunmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi Murat Başlar da her ziyaretinde mezarın bir parçasının kaybolduğunu belirterek “Mezar anıtın eski haline getirilmesini, en azından koruma altına alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

17 parçaya ayrılmış

Elmalı Dağı’nın yamacında bulunan ve halk arasında “Berberkaya” olarak nitelendirilen mezar anıtı, koyu gri kalkerden yapılmış. 2200 yıllık devasa yapı, dünyada tek parça taştan yapılan tek lahit. Yüzyıllarca ayakta kalan mezar anıtı, 1953’te define meraklıları tarafından paramparça edildi.

17 parçaya ayrılarak dağın yamaçlarına dağılan Berberkaya, aynı zamanda ilçenin Helenistik döneme ait tek yapı parçası. Mezarın Bithynia Kralı II. Prusias (M.Ö. 185-149) için yapıldığı söyleniyor.

20.04.2014 Taraf Haber: Sümeyra Tansel