Van’da Saklı Bir Manastır

1138

Van’ın Çatak ilçesi kırsalında 700’lü yıllarda inşa edilen 22 odalı Hogeacvank Manastırı, Anadolu Ajansı ekibi tarafından 4 saat süren zorlu yolculuğun ardından görüntülendi.

Van’a 130 kilometre uzaklıktaki Çatak ilçesine bağlı Bilgi Köyü’nden 4 saat süren yürüyüşün ardından ulaşılan ve halk arasında ‘Der Meryem Kilisesi’ olarak bilinen Hogeacvank Manastırı, şimdilerde Van’ın en önemli turizm merkezleri arasındaki yerini bulmaya çalışıyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Karaca, içinde Vierge Marie (Kutsal Bakire Meryem) Kilisesi, şapel, kilise evi ve 22 oda bulunan manastırın kuruluş tarihiyle ilgili net bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Karaca, Ermeniler arasında, Hz. İsa’nın havarilerinden Bartholomeus’un, havari Andrea’dan aldığı Vierge Marie resmiyle manastırda şapel inşa ettirdiği, bu ikonu korumak amacıyla da rahibeler topluluğu oluşturduğuna inanıldığını belirterek şöyle konuştu:

“9. Yüzyıl’da bölgede kurulan Vaspurakan Krallığı’nın resmi tarihçisi olan Thomas Ardzruni bu manastırın bir başrahibinden söz eder. Bu verilere dayanarak Hogeacvank Manastırı’nın kuruluşunu 9. Yüzyıl öncesine tarihlemek mümkün. Bu açıdan baktığımız zaman Akdamar Kilisesi 915-921 tarihlidir ve bu manastırın Akdamar Kilisesi’nden önce yapıldığını söylememiz mümkündür. Ancak göz önünde bir yere inşa edilmemiştir. Bu nedenle de gerek Ermeni halkı gerekse yöre insanı tarafından pek bilinmemektedir.”

Manastırın, Havari Bartholomeus tarafından getirilen Vierge Marie resminin 19. Yüzyıl’a kadar burada muhafaza edildiğine inanılmasından dolayı uzun yıllar faal olarak kullanıldığını anlatan Karaca, manastırdaki ikonu görmek için birçok dünya ülkesinden çok sayıda kişinin manastırı ziyaret ettiğini dile getirdi. Çocuğu olmayan yöre halkının manastıra giderek adakta bulunduğu da belirtildi.

15.04.2014 Radikal