Bazilika, Üzeri Örtülerek Korunacak

1002

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki bazilika, üzeri örtülerek korunacak.

Tekirdağ Müze Müdürü Önder Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zamanında Roma’nın Trakya’daki eyalet merkezi olduğu bilinen Marmaraereğlisi ilçesinde yaptıkları kazılarda, bazilika tespit ettiklerini söyledi.

Özel mülkiyetteki alanın Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırıldığını ve arkeolojik kazılara başladıklarını anımsatan Öztürk, kazıların geçen yıl tamamlandığını belirtti.

Öztürk, kazılar sonucunda bugüne kadar varlığı bilinmeyen büyük bir bazilikanın açığa çıkarıldığını ifade etti. Bazilikanın, Trakya’daki en büyük mozaikli yapı olduğunu dile getiren Öztürk, şunları anlattı:

“Anastasius surlarının hemen bitişiğinde olan bu bazilikada, 500 metrekare taban mozaiği var. Bu taban mozaiğinin tamamını elden geçirdik. Temizliğini, konservasyonunu, sağlamlaştırılmasını, sağlıklı bir ortama kavuşturulmasını sağladık. Bugün korunur bir hale getirdik. Bazilika, ülkemiz ve Tekirdağ turizmi açısından büyük önem taşıyan bir erken dönem yapısıdır. Mozaikleri çok geometrik ve bitkisel motiflerle döşenmiş, çok güzel biçimde dizayn edilmiş ve sağlamdır.”

Öztürk, bazilikayı, aşağı şehir surlarıyla teşhir etmek için çalışma başlattıklarını ve ilgili projelerin hazırlandığını aktardı.

“İçinde gezilebilecek”

Öztürk, bazilikanın üstünü bir çeşit örtü sistemiyle kapatıp, içerisini gezilir hale getirmek istediklerini söyledi.

Bazilikayı en uygun şekilde teşhire açmak için çalıştıklarını belirten Öztürk, “Bazilikayı açık şekilde teşhir etmek, doğal ve fiziki ortamlardan etkilenmesine neden olur. Bu yüzden bir çeşit örtü sistemiyle üzerini kapattıktan sonra teşhire açacağız” diye konuştu.

Öztürk, bazilikanın surlarında da restorasyon çalışması yapacaklarını, yıkılma, bozulma ya da kopma noktasına gelen bazı duvar taşlarını sağlamlaştıracaklarını ifade etti.

Çalışmayı bu yıl bitirmek istediklerini vurgulayan Öztürk, bazilikanın Tekirdağ turizmine büyük bir ivme kazandıracağını kaydetti.

21.04.2014 haberler.com