Bursa, Şehzade Mustafa Türbesi’nden 1905’te Çalınan Çinilerini Geri İstiyor

3020

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Şehzade Mustafa’nın türbesinin dış iki cephesindeki pencerelerin üzerinden 1905 yılında kaçırılan ve halen Portekiz’de bir müzede sergilenen çinilerin geri alınması için Kültür Bakanlığına çağrıda bulundu.

Muradiye Külleyesi’nde bulunan Şehzade Mustafa’nın türbesinin yenileme çalışmalarında sona gelindi. Restorasyon çalışmalarını inceleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye olarak son dönemlerde, tarihi, kültürel ve daha birçok değerin farkına vardıklarını söyledi. Kent ziynetleri ile ilgili değerleri belediyelerin ayağa kaldırdığını belirten Altepe, “Daha önceki dönemde bugün restore ettiğimiz birçok şey lüzumsuz olarak görülüyordu. Kaldırılması gereken eski taş yığınları harabeler olarak görülüyordu. Bunların tam olarak kıymeti bilinemiyordu. Ülkemizde ve Bursa’mızda birçok eser yurt dışına kaçırıldı. Bey Sarayı dediğimiz, şu anda orduevi olarak kullanılan yerin kapısının Petersburg’da olduğu söyleniyor. Gidenler ve ziyaret edenlerden öğrendik, müzede sergilendiği belirtiliyor. İnşallah yakında biz de göreceğiz” dedi.

Muradiye Külliyesi’nde de bazı değişiklikler olduğuna dikkat çeken Altepe, “Değişik zamanlarda burada restorasyon yapan, uzman olarak çalışan, ziyaret eden değişik misafirlerimiz, buradaki bazı eserleri parçalayıp kendilerine göre koruma altına almış. Bunlar yer değiştirmiş. Bu yer değiştirenlerden birisi de Şehzade Mustafa’nın türbesindeki çiniler. Zamanında eski resimlerde bu çiniler var fakat şu anda çiniler yerinde yok. Onların Portekiz’de bir müzede olduğu belirtiliyor. Kültür Bakanlığımız bu işleri iyi yapıyor. Bursa’ya, ecdadımıza ait bu güzel parçaları inşallah geri getirirler. Bu konuda Sayın Bakanımızın ve ekibinin desteklerini bekliyoruz. Onlar getirsin, biz bir an önce eski yerlerine koyarız” diye konuştu.

26.04.2014 bursadabugun.com