Göbeklitepe, Türkiye’nin Piramitleri Olacak

1047

Arkeolojik tanımları kökünden değiştiren Göbeklitepe’nin önümüzdeki yıllarda turizme yön vereceği belirtilirken Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Cihat Kürkçüoğlu, milyonlarca insanin burayı görmek için geleceğini vurgulayarak “Piramitler Mısır için ne anlam ifade ediyorsa Göbeklitepe de Türkiye için o anlamı ifade edecek” dedi.

Dünyanın ilk yerleşim birimlerinden ve en büyük ibadethanesinin bulunduğu yer olarak bilinen Göbeklitepe, turizme ve tarihe yön verecek. Göbeklitepe’nin ortaya çıkması ile arkeoloji dünyasının şok yaşadığı ifade edilirken, tarihçiler daha önce 12 bin yıl önceki insanların avcı ve toplayıcı bir kültüre sahip olduklarının bilindiğini ancak Göbeklitepe’nin bu kanıyı tamamen değiştirdiğini söylüyor.

“EN AZ 20 ANITSAL YAPININ DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ÜMİT EDİYORUZ”

Göbeklitepe’de 4 tabakanın açığa çıkartıldığını belirten Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, en üstteki tabakanın, tarım yapılan yüzey dolgusu olduğunu, geriye kalan 3 tabakanın ise Çanak, Çömleksiz Neolitik Dönem’i tarihlendirdiğini kaydetti. Ercan, Göbeklitepe’de en az 20 anıtsal yapının daha gün yüzüne çıkmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

“UÇAKLAR BURAYA TURİST TAŞIMAK İÇİN HAVALANACAK”

Göbeklitepe’de bulunan kalıntılar, insanlık tarihinin bilinenden daha eski dönemlerine ışık tuttuğunu ifade eden Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarihçi Cihat Kürkçüoğlu, dünyanın ilk tapınakları olarak bilinen ve tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’de kazıların 17 yıldır devam ettiğini hatırlatarak, kazının yaklaşık 30 yıl daha süreceğini belirtti. Tarımın da ilk defa buradan başladığını ifade eden Kürkçüoğlu, şunları söyledi:

“Piramitler Mısır için ne anlam ifade ediyorsa Göbeklitepe de Türkiye için o anlamı ifade edecek. Göbeklitepe kısa sürede UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınacak bundan eminim. İlerleyen yıllarda milyonlarca insan burayı görmek için gelecek. Uçaklar dünyanın birçok yerinden sadece Göbeklitepe için havalanacak, buraya turist taşıyacak.”

26.04.2014 turizmdebusabah.com