Karadeniz’in Efes’i Destek Bekliyor

941

Karadeniz’in “Efes”i olarak bilinen ve 1. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Konuralp’teki antik tiyatroda kazı çalışmaları için destek bekleniyor. İşleyişi gereği zaten uzun sürecek olan kazının destek görmemesi halinde daha fazla zaman almasından endişe ediliyor.

Kazı ekibi tarihe ışık tutacak önemli bir çalışmayı tamamlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili kurumlardan gelecek ödeneği bekliyor.

Roma dönemine ait antik kentteki tiyatronun toprak altında kalan kısmına ulaşmak ve plan şemasını ortaya koymak için kazı çalışmasını başlatan ekip zaten uzun süreceği tahmin edilen işin maddi sıkıntılar nedeniyle daha fazla zaman almasından endişe ediyor.

Prusias ad Hypium Konuralp Antik Kenti Tiyatro Kazısı, 25 Temmuz 2013 Perşembe günü gerçekleştirilen törenle başladı. Tiyatro ve tiyatro çevresindeki kazılar, Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konuralp Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında ve Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ile ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

NADİR TİYATRO ÖRNEĞİ

Kazılarla tamamıyla gözler önüne serilecek antik tiyatro, Helenistik ve Roma döneminde Doğu Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde yapılmış tiyatroların ayakta kalabilmiş, tümlenebilir ve turizme kazandırılabilir nadir örneği olacak. Konuralp Antik Kenti, Roma köprüsü, su kemerleri, tiyatrosu ve bugüne dek ulaşılan arkeolojik kalıntıların korunup sergilendiği müzesi ile bir anlamda Düzce’nin tarihini barındırıyor.

26.06.2014 Düzce Damla