3 Bin 864 Yıllık Hitit Mührü İlgi Görüyor

1884

Sivas Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen 3 bin 864 yıllık Hitit mührü, yoğun ilgi görüyor.

Sivas’ta 2009 yılında ziyarete açılan müzede, bin 750’si Hitit dönemine ait 12 bin 500 obje bulunuyor. Yıldızeli ilçesine bağlı Kayalıpınar köyündeki kazı alanında, geçen yıl Alman arkeolog Prof. Dr. Andreas Müller-Karpe başkanlığında yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan Hitit dönemine ait silindir mühür de müzede sergileniyor. Bir aydır sergilenen ve 3 bin 864 yıllık olduğu belirtilen mühür, dikkati çekiyor.

Müze Müdürü Atılgan Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mührün, dönemi açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Mührün, Hitit taş işçiliği sanatının ilk örneklerinden olduğunu ifade eden Kaya, “Silindir mühür üzerinde bulunan canlandırmada tanrı ile kralın eş değer olduğu ve krala itaatin tanrıya itaat olduğu anlatılmakta. O dönemde bu amaçla da bu tip mühür yüzükler yoğun olarak kullanılmaktadır” diye konuştu.

Mührün üstündeki hayvan figürlerinin de savaş sahnelerini betimlediğini dile getiren Kaya, “Mühürler yazılı belge niteliğinde, dönemin özellikle taş işçiliği sanatı ve üzerindeki betimlemeler o dönemdeki sosyal, kültürel, dini yaşam hakkında bizlere en önemli bilgileri veren belgelerdir” dedi.

Müzenin açılmasında en önemli etken Hitit eserleri

Sivas Arkeoloji Müzesi’nin açılmasında en önemli etkenin Hitit dönemine ait eserler olduğunu vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

“Kayalıpınar ve Kuşak köyünden gelen Hitit eserleri müzemiz açısından çok önemli. Yani kazılar müzelerin can damarıdır. Kazılar olmazsa Sivas Müze Müdürlüğü’nün canlılığı ortaya çıkmazdı. Çünkü bağış ve satın alma eserlerle müze ayakta kalmaz, müzenin devamlılığının en büyük sebebi kazılardır, bu nedenle Sivas’ta yaz döneminde kazılar devam edecektir.”

Atılgan Kaya, Türkiye’de Hitit kazılarının 1994’te başladığını ve 2013’e kadar devam ettiğini dile getirerek, önümüzdeki dönemde kazıların tamamının Alman ekipler tarafından yapılacağını söyledi.

Son zamanlarda müzeye ziyaretçi sayısında artış olduğunu aktaran Kaya, “Müzemize ziyaretçi akını devam etmektedir. Kongre Müzesi’nin restorasyonda olması da ziyaretçi sayımızı önceki yıllara göre artırdı. Ziyaretçi sayımız ortalamanın üstünde” diye konuştu.

29.04.2014 haberler.com