Antik Ticaret Merkezi Gün Yüzüne Çıkartılıyor

1179

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde, Türkiye’de ilk defa nehir kıyısında ortaya çıkartılan Antik Roma dönemine ait ticaret merkezi kalıntıları için kazı izninin çıkmasıyla buradaki yapılar ortaya çıkarılacak.

Kurtarma kazıları geçen yıl başlanan Gökçebey ilçesi Üçburgu mevkisindeki Antik Roma dönemine ait ticaret merkezinin kazı başkanlığını Ereğli Müze Müdürlüğü yürütecek.

Yapılacak kazılarda akademik danışman olarak görev yapacak olan Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yapılan kazıların Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Gökçebey Kaymakamlığı ile Gökçebey Belediyesinin destekleriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Yıldırım, Roma dönemine ait olduğu belirlenen kalıntıların bulunduğu alanda geçen yıl Ereğli Müzesi ile Filyos beldesindeki Tieion Antik Kenti’ndeki kazı ekibinin işbirliğiyle araştırma ve temizlik çalışmalarının yürütüldüğünü ifade etti.

Söz konusu çalışmaların ardından alanın, sel sularının getirdiği birikintiler, ağaç kalıntıları, bitkiler ve çöplerden temizlendiğini dile getiren Yıldırım, bu çalışmalarla Türkiye’de ilk defa nehir kıyısında antik bir ticaret merkezinin ortaya çıkarıldığını kaydetti.

Yıldırım, geçen yıl alanda Antik Roma dönemine tarihlendirilen kurşun ağırlıklar, Latince ve Grekçe yazıtların ortaya çıkarıldığını belirterek, “Çok sayıda küçük buluntu çıktı. Ereğli Müze Müdürlüğünde sergileniyor. Bu yıl için kazı izni çıkmasının ardından kurtarma kazıları devam edecek. Kazı alanı olarak alandaki ticaret merkezinin iç kısımlarında depo bölümlerinde çalışma yapılacak. Kazı alanının temizliği sırasında bulunan tarihi kalıntılardan, bölgenin önemli bir merkez olduğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Ticaret merkezinin ortaya çıkarılmasıyla bölgenin önemli bir turizm merkezi olacağını vurgulayan Yıldırım, “Kurtarma kazılarının başlamasıyla bu yapıların işlevleri net bir şekilde anlaşılacak ve bölgenin ne derece önemli bir geçmişe sahip olduğu da gözler önüne serilecektir” dedi.

“Arkeoloji ve tarih açısından oldukça ilginç bilgiler vermiştir”

Filyos nehrinin taşımacılık ve ulaşımda kullanıldığının antik kaynaklardan bilindiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

“Filyos Nehri’nde odun, kereste, üzüm, şarap, tahıl gibi ürünler, büyük kayıklarla nehir ağzında bekleyen yelkenli gemilere taşınıyordu. Nehrin, denizden 20 kilometre kadar içine teknelerle ulaşım sağlanması mümkündü. Gökçebey Üçburgu mevkisinde bulunan yapı temellerinin ve ahşap iskele kalıntılarının, bu nehirlerde ticari malları taşıyan kayıkların mallarını boşalttığı, ticaretle ilişkili depo yapılarına ait oldukları anlaşılmaktadır.”

Yıldırım, Tieion Antik Kenti ile Üçburgu mevkisi arasında büyük bir antik yol bulunduğunu dile getirerek, kazılarda ortaya çıkarılan depo temelleri, taş döşeli yol, sikkeler, çanak çömlekler, ok uçları, kandiller, kurşun dirhem ve yazıtlı bir taşın, arkeoloji ve tarih açısından oldukça ilginç bilgiler verdiğini söyledi.

28.04.2014 haberler.com