İzmir’in Antik Kenti “Smyrna” Fransız Kültür’de Tartışılacak

1035

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde 2-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan “Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırmaları”isimli çalıştayda, Kadifekale ile Kemeraltı arasında uzanan antik Kent kazı süreci yerli ve yabancı bilim insanlarının katılımıyla masaya yatırılacak.

İzmir Fransız Kültür Merkezi ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile 2-3 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan “Smyrna Antik Kenti Kazı ve Araştırmaları” isimli çalıştayda, dünyanın en büyük antik agoralarından birine sahip olan, Kadifekale ile Kemeraltı arasında uzanan Antik Smyrna Kenti ve kazı süreci masaya yatırılacak.

Yurtiçinden ve yurtdışından bilim insanlarının katılımı ile düzenlenecek çalıştayda Smyrna Antik Kenti’ndeki kazı süreci, çıkan tarihi eserler, İzmir’de Kent içi Sit Alanları, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin korumaya yönelik çalışmaları, Hitit Çağı’nda İzmir gibi konuları tartışmaya açacaklar.

Restorasyon ekibinin başkanı da konuşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve Total Oil Türkiye A.Ş tarafından desteklenen ve Smyrna Antik Kenti Kazı Araştırma ve Restorasyon projesini yürüten ekibin başında bulunan Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’un da katılacağı etkinlik tarihe ışık tutacak.

Louvre müzesinden arkeologlar geliyor

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan, bünyesinde çok önemli tarihi eserleri barındıran Louvre Müzesinden gelecek olan arkeologlar Ludovic Laugier ve Isabelle Hasselin Rous, Smyrna Antik Kenti’nde bulunan heykeller ve pişmiş toprak heykelcikler hakkında konuşacaklar.

“İzmir’in kültür hayatına değer katmak istiyoruz”

İzmir’in kültür ve tarihi bakımdan büyük bir zenginliğe sahip olduğunu kaydeden İzmir Fransız Kültür Merkezi Müdürü Emmanuel Houlès,”Smyrna Agorası, Antik Çağ’da İzmir’in en önemli ticari, siyasi ve dini etkinliklerin yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayların yaşandığı kentin önemli bir odak noktası idi. Biz de o dönemin ruhunu anlamak ve İzmir’in kültür hayatına değer katmak için organize edilecek olan bu etkinliği ağırlamaktan mutluluk duyacağız” diye konuştu.

01.05.2014 haberler.com