İznik Surları Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

979

Tarihi İznik surundan yüzlerce kiloluk taş yola düştü. Taşın düştüğü an yoldan geçen veya altında aracın olmaması, olası bir faciayı önlerken vatandaşlar bir an önce yetkililerin gerekli önlemi almalarını istedi.

İznik İstanbul kapı mevkiinde 12 metre yüksekliğindeki surun üzerinden yüzlerce kiloluk taş birdenbire yola düştü, taşının traktör römorku önüne düşmesi ile şans eseri kimse yaralanmadı.

Surlar Yıkıldı Yıkılacak

İznik’teki Bizans dönemi eserlerinin başında gelen ve toplam 4970 metre uzunluğa sahip surların İstanbulkapı mevkiindeki 12 metre yükseklikte bulunan blok taşlarından birinin aniden düştüğünü diğerlerinin de düşmesinin an meselesi olduğunu belirten vatandaşlar “ surlar bakıma alınacaksa hemen alınmalı. Özellikle bu bölgede sur üzerindeki taşlar düştü düşecek, bu taş birdenbire düştü, çocuklarımız bu yol üzerinden okula gidiyor, bizler de gelip geçiyoruz, şans eseri kimseye bir şey olmadı. Bir an önce güvenlik tedbirleri alınmalı. Zaman geçiyor surlarımız kendiliğinden yıkılıyor” diyerek yetkililere seslendi.

İznik Surları 4970 metre uzunluğu ile Türkiye de Diyarbakır ve İstanbul’dan sonra en önemli kalelerinden olan binlerce yıllık İznik Kale duvarları ağır tahribat altında gün geçtikçe yok oluyor. Surların bazı kesimlerinde ise kalelerin yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunurken, kale diplerinde yakılan ateşler ile kale duvarları ağır tahribata uğrayarak parçalanıyor.

Yapımına Helenistik dönemde başlanan ve 4 bin 970 metre uzunluğundaki İznik Surları, dünyada hiçbir yıkıntıya uğramadan tek parça halinde ayakta durabilen benzeri üç yapıdan biri olarak anılıyor. İznik Surları’nın dört ana kapısı var. Lefke Kapı, İstanbul Kapı, Yenişehir Kapı ve günümüze gelemeyen Göl Kapı. Surların, görkemli duruşu ve yapısı, Dünya Kaleli Kentler Birliğine üye ülkelerin uzmanlarını da kendine hayran bırakıyor.

29.04.2014 iznikrehber.com