Tarihin Sıfır Noktası’na Ahşap Yolla Ulaşılabilecek

943

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye ahşap travers yolla daha kolay ulaşılabilecek. 

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Aydın Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe kazı alanına kısa süre önce ahşap çatı yaptıklarını belirtti.

Göbeklitepe’nin Kültür Ve Turizm Bakanlığı tarafından “Ören yeri” statüsüne alındığını hatırlatan Aslan, bölgeye yeni sosyal donatı alanları inşa ettiklerini ifade etti.

Bölgenin sit alanı olarak kabul edilmesi nedeniyle alt yapı çalışmalarında kısıtlamalara gidildiğini dile getiren Aslan, çevreye zarar vermeyen çalışmaları hayata geçirdiklerini vurguladı.

Kazı alanına yaklaşık 800 metre uzunluğunda ahşap travers yol yaptıklarını aktaran Aslan, 4 ay sonra bitirilmesi planlanan güzergahın Göbeklitepe’ye farklı bir görünüm kazandıracağını söyledi.

Göbeklitepe’nin özellikle yurt dışından ilgi gördüğüne dikkati çeken Aslan, şöyle devam etti:

“Bölgede çok sayıda sosyal donatı uygulaması var. Satış ofisi ve güvenlik kulübelerinin inşasının yapımı da sürüyor. Dünyanın birçok ülkesinden gelen insanlara ev sahipliği yapıyoruz. Dünya basını ve arkeologlardan da ilgi görüyoruz. Kazının devam ettiği bölge sit alanı olduğu için ahşap uygulamayı tercih ettik.”

– Göbeklitepe

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa’ya 18 kilometre mesafede Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963’de İstanbul ve Chicago üniversiteleri görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarını, 1995’ten bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Şimdiye kadar bölgede Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü “T” biçimli Dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, Dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulundu.

Dünyanın en eski “tapınak merkezi” olduğu belirtilen Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmıştı.

02.05.2014 haberler.com